PRZERAŻAJĄCA prognoza: Na Opolszczyźnie wyschną krany! Może zabraknąć wody

2020-02-21 13:03 MG
Kran woda
Autor: Pixabay/Zdjęcie poglądowe Susza w Polsce! Będziemy mieć problemy!

Ciepła zima to m.in. mniejsze wydatki na ogrzewanie i bezpieczniejsza sytuacja na drogach. Brak śniegu i opadów to jednak również zapowiedź bardzo poważnych kłopotów. Hydrolodzy ostrzegają, że na Opolszczyźnie i w kilku innych regionach Polski może zabraknąć wody w kranach!

Ostrzeżenie o niebezpiecznej sytuacji hydrologicznej na terenie Opolszczyzny i części kraju zostało opublikowane na stronie Państwowego Instytutu Geologicznego Państwowego Instytutu Badawczego.

W związku z niekorzystnymi warunkami meteorologicznymi i przy założeniu ich utrzymania, w okresie najbliższych tygodni prognozuje się występowanie niżówki hydrogeologicznej na znacznych obszarach kraju, w tym na Opolszczyźnie. Niestety na terenie naszego województwa prognoza jest szczególnie niepokojąca. To zjawisko w województwie opolskim będzie występować na dużą skalę. Nasz los podzieli też województwo lubelskie, wielkopolskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, dolnośląskiego i śląskie.

Najgorsze dopiero nadejdzie: Na obszarach objętych niżówką mogą wystąpić utrudnienia w zaopatrzeniu w wodę z płytkich ujęć wód podziemnych (indywidualne studnie gospodarskie) oraz z ujęć komunalnych eksploatujących pierwszy poziom wodonośny. Oznacza to dokładnie tyle, że w części gospodarstw na Opolszczyźnie zabraknie wody!

Susza w Polsce
Autor: pgi.gov.pl Susza w Polsce! Będziemy mieć problemy!

Chodzi o te gospodarstwa, które mają własne ujęcia wody z wyższej warstwy wodonośnej, położonej ok. 6-7 metrów pod ziemią. To właśnie ta warstwa jest zasilana bezpośrednio przez opady atmosferyczne, czyli jest powiązana z sytuacją pogodową.

Śniegu nie było właściwie przez dwa sezony, opady deszczu są wyraźnie poniżej średniej - wnioski nasuwają się same. Gospodarstw korzystających z tej właśnie warstwy wodonośnej jest dużo, i to one są zagrożone.

Co może uratować sytuację? Ile potrwa susza?

Odbudowa zasobów wodnych w najwyższej warstwie wodonośnej wymaga intensywnych opadów. I to nie takich, trwających godzinę, czy dwie, ale przez... dwa, trzy tygodnie! W innym wypadku spodziewajmy się, że niżówka potrwa kwartał, a nawet rok!

Sami dodatkowo pogarszamy sytuację

Niestety, to również prawda i wynika z konsekwencji suszy. Skoro nie ma opadów, korzystamy z większej ilości wody. Do podlewania trawników, czy upraw. To powoduje jeszcze większe eksploatowanie już i tak wyschniętej warstwy wodonośnej. W ten sposób pogłębimy niżówkę.

Kto się uchroni przed suszą?

Wszyscy, którzy są podłączeni do miejskich systemów wodociągowych. Te, są często podłączone do studni głębinowych, którym takie problemy na razie nie grożą.

Na Opolszczyźnie mamy cztery podziemne zbiorniki wody: Opole Zawadzkie, Dolina Kopalna Małej Panwi, Krapkowice-Strzelce Opolskie i Niecka Opolska.

Pięciolatek utopił się w studzience kanalizacyjnej urzędniczka stanęła przed sądem

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.