[QUIZ] Opole. Kto rządził w mieście? Co wiesz o prezydentach Opola? To nie będzie łatwe!

2020-12-02 6:00 mgorecki
[QUIZ] Opole. Prezydenci miasta. Wiesz o nich wszystko? To nie będzie takie proste!
Autor: wikimedia.com [QUIZ] Opole. Prezydenci miasta. Wiesz o nich wszystko? To nie będzie takie proste!

Czy znasz prezydentów Opola? Na przestrzeni lat wielu włodarzy przewinęło się przez stolicę Opolszczyzny. W quizie pytamy o prezydentów po 1975 roku, bo właśnie wtedy przywrócono funkcję prezydenta. Sprawdź, czy rozpoznasz wszystkich.

Prezydenci Opola [QUIZ] Rozpoznasz włodarzy miasta po 1975 roku?

W Opolu od średniowiecza zwierzchnikiem władz miejskich był burmistrz. Sytuacja się zmieniła, kiedy w XVIII w uprawnienia włodarza zostały ograniczone przez władze centralne. Później przywrócono samorządność miast w ówczesnych Prusach, tworząc urząd "nadburmistrza", który funkcjonował aż do zakończenia II Wojny Światowej.

Po reformie z czerwca 1950 r. rolę prezydentów miast przejęli przewodniczący Miejskich Rad Narodowych, którzy pełnili te obowiązki do czerwca 1975 r., kiedy to ponownie przywrócono urząd prezydenta miasta. Właśnie o te postaci pytamy w quizie dot. włodarzy Opola. Sprawdź, co o nich wiesz. Ostrzegamy! Te pytania nie są proste!

[QUIZ]. Prezydenci Opola od 1975 roku. Co o nich wiesz?

Cała Polska dziękuje prezydentowi za otwarte stoki. Kiedy Andrzej Duda otworzy bary z kebabem? Felieton wideo "Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 166