Raport Google. Opole w epidemii COVID-19. Gdzie CHODZIMY, jak żyjemy? Te wnioski SZOKUJĄ!

i

Autor: Freepik.com / Zdjęcie ilustracyjne Raport Google. Opole w epidemii COVID-19. Gdzie CHODZIMY, jak żyjemy? Te wnioski SZOKUJĄ!

Raport Google. Opole w epidemii COVID-19. Gdzie CHODZIMY, jak żyjemy? Te wnioski SZOKUJĄ!

2021-04-13 15:41

Raport Google. Amerykańskie przedsiębiorstwo publikuje raport mobilności w epidemii COVID-19. To, że epidemia koronawirusa i życie w jej warunkach jest niesamowitą okazją do przeprowadzenia wielu badań - także tych społecznych - zauważyło już wiele firm, czy uczelni. Google zdecydował się na publikację danych, które obrazują, jak w poszczególnych regionach zmieniła się liczba odwiedzin w miejscach takich jak sklepy spożywcze czy parki. Zgromadziliśmy wszystkie dane dotyczące województwa opolskiego i konkretnych powiatów. Sprawdź, co się zmieniło w naszych nawykach i w których powiatach widać to najwyraźniej!

Google publikuje niesamowite dane. Jak się przemieszczamy w czasie epidemii? Gdzie bywamy częściej, a gdzie coraz rzadziej?

Na całym świecie trwa walka z pandemią COVID-19. Google publikuje, komentuje i uśrednia zanonimizowane dane pochodzące z naszych telefonów.

- W podejmowaniu ważnych decyzji mogą pomóc zbiorcze, zanonimizowane dane podobne do tych, których używamy w usługach takich jak Mapy Google. W odpowiedzi na prośby instytucji odpowiedzialnych za opiekę zdrowotną postanowiliśmy udostępnić te dane - czytamy komentarz Google.

Raporty na temat przemieszczania się mają na celu - jak tłumaczy firma - zobrazowanie zmian, jakie zaszły po wprowadzeniu obostrzeń dotyczących pandemii COVID-19. Śledzą one trendy dotyczące przemieszczania się w wybranym okresie według regionów geograficznych i różnych kategorii miejsc – takich jak obiekty handlowe i rekreacyjne, sklepy spożywcze i apteki, parki, stacje i przystanki oraz miejsca pracy i miejsca zamieszkania. Gdzie w pandemii COVID-19 bywamy częściej, a gdzie rzadziej?

Brutalny atak na ratownika medycznego we Włocławku

Dane krajowe - Polska

Podsumowanie danych krajowych zaprezentowano z 6 kategoriach. W każdej z nich odnotowano różnicę, względem czasów "precovidowych" (dokładnie pięć tygodni od 3 stycznia do 6 lutego 2020 roku). Dane wyglądają następująco:

  • Handel i rozrywka: - 42 proc. ruchu względem odniesienia. W tej grupie znalazły się takie miejsca jak: restauracje,kawiarnie, centra handlowe, parki rozrywki, muzea, biblioteki i kina
  • Sklepy spożywcze i apteki: - 7 proc. ruchu względem odniesienia. W tej grupie znalazły się takie miejsca jak: sklepy spożywcze różnej wielkości,targowiska, drogerie i apteki,
  • Parki: - 11 proc. ruchu względem odniesienia. W tej grupie znalazły się takie miejsca jak: parki narodowe,plaże publiczne, przystanie, wybiegi dla psów, skwery i publiczne ogrody,
  • Stacje i przystanki: - 41 proc. ruchu względem odniesienia. W tej grupie znalazły się takie miejsca jak: stacje transportu publicznego (metra, przystanki autobusowe i stacje kolejowe),
  • Miejsca pracy: - 21 proc. ruchu względem odniesienia. W tej grupie znalazły się trendy dot. przemieszczenia w i do miejsca pracy.
  • Miejsca zamieszkania: +11 proc. ruchu względem odniesienia. W tej grupie znalazły się trendy dot. przemieszczania w miejscu zamieszkania.

Dane regionalne - województwo opolskie. Raport Google: Jak epidemia zmieniła trendy w przemieszczaniu się opolan?

Uśrednione dane z całego województwa wskazują na... zgoła inne tendencje od tych zauważalnych w skali kraju. Opolanie - średnio - tłumniej ruszyli do parków, ale niemal nie zrezygnowali ze sklepów spożywczych!

  • Handel i rozrywka: -33 proc. ruchu względem odniesienia,
  • Sklepy spożywcze i apteki: -2 proc. ruchu względem odniesienia,
  • Parki: +2 proc. ruchu względem odniesienia,
  • Stacje i przystanki: -18 proc. ruchu względem odniesienia,
  • Miejsca pracy: -24 proc. ruchu względem odniesienia,
  • Miejsca zamieszkania: +9 proc. ruchu względem odniesienia.

Co ciekawe, najmniejszą różnicę w decyzji o wybraniu się do sklepu widać... w samym Opolu! Różnica względem czasów "precovidowych" wyniosła zaledwie 1 procent spadkowy. Największa różnica w przypadku stolicy Opolszczyzny widać na przykładzie korzystania z komunikacji miejskiej: spadek wyniósł aż 41 procent.

Opolskie MZD zawracało uwagę na ten problem już w grudniu 2020 roku! Zobacz więcej: Opole. MZK liczy STRATY! Idą w MILIONY! "Zaufanie pasażerów trzeba odzyskać"

Ciekawie prezentuje się teżstatystyka powiatu strzeleckiego. Tam, różnica w dziale "Handlu i rozrywki" wyniosła aż 61 procent i jest to rekordowy odchył w województwie opolskim.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki