Szkoły niepubliczne OKRADAJĄ miasto? Prezydent: "Cwaniacy!"

2020-09-23 8:32 Michał Górecki
Łapówka
Autor: Shutterstock

Milionowa afera w Opolu? Prokuratura opolska podąża śladem wyprowadzonych z miasta pieniędzy. Wstępne tropy wskazują ogromne kwoty: do nawet 1,5 miliona złotych. Prywatne szkoły funkcjonujące na terenie miasta miały oszukiwać na listach obecności i w ten sposób pobierać dofinansowania od miasta. Ratusz szuka sposobu na taką działalność, ale to nie takie proste.

Prywatne szkoły dla dorosłych, które działają na terenie Opola mogły wyprowadzić z urzędu nawet 1,5 mln zł. Modus Operandi? Placówki miały zgłaszać zawyżoną liczbę "słuchaczy", czyli uczestników zajęć i w ten sposób pobierać - także zawyżone - kwoty dofinansowania od Urzędu Miasta.

Zobacz więcej: Milionowa AFERA w Opolu! Szkoły wyprowadzały z urzędu OGROMNE sumy?!

Sprawa trafiła do prokuratury, a przestępczy proceder miał trwać od 2018 do 2020 r. Opolski ratusz w dalszym ciągu szuka sposobu na placówki, które korzystały z miejskich pieniędzy nielegalnie. Prezydent: "Cwaniacy wykorzystują słabość przepisów".

Prywatne szkoły okradają Opole?

Urzędnicy mają ograniczone możliwości kontroli wydatków szkół. Nie do końca wiadomo, na co idą pieniądze. Prezydent Arkadiusz Wiśniewski mówi wprost: jesteśmy okradani.

W tym wypadku nie ma wątpliwości - zgłosiliśmy tę sprawę do prokuratury - że jesteśmy po prostu okradani przez cwaniaków, którzy wykorzystują niestety słabość przepisów. Stąd też apelowaliśmy do rządu, apelowaliśmy do opolskiego wojewody, o rozwiązania, które pomogą nam nie być okradanym, mówiąc wprost

Od początku trwania dochodzenia pojawiło się rozwiązanie w postaci konkretnej uchwały. Niestety, Regionalna Izba Obrachunkowa podważyła treść i uchwała nie została przyjęta.

Przypomnijmy, że sprawa wyprowadzania pieniędzy z UM wyszła na jaw w okolicy lipca, kiedy podejrzenie padło na trzy konkretne szkoły, mające trudnić się takim procederem. W sumie na terenie Opola działa ok. 100 szkół niepublicznych.

Kraśnik wolny od pieniędzy z funduszy, "Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 117

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.