Góra Św. Anny

i

Autor: Thmy/Wikimedia commons Góra Św. Anny

Wojsko na Górze Św. Anny. Opublikowano nowy regulamin!

2022-02-08 12:27

Teren Góry Św. Anny od jesieni 2021 roku jest zrządzany przez wojsko. Teraz to "Kompleks wojskowy nr 8759". Od lutego br. na kompleksie ok. 10 ha obowiązuje nowy regulamin. Co się zmienia dla zwiedzających?

Jesienią 2021 roku teren Góry Św. Anny, w którym rokrocznie odbywają się uroczystości państwowe został przejęty przez wojsko. Wcześniej zarządzał nim samorząd, ale w związku z problemami finansowymi okolice Pomnika Czynu Powstańczego i położony poniżej kamienny amfiteatr zaczęły ulegać degradacji. Rozwiązaniem miała być zapowiadana przez ówczesnego wojewodę Adriana Czubaka rewitalizacja, do której... nie doszło. Tak Góra Św. Anny znalazła się w rękach wojska. Od początku lutego br. obowiązuje tam nowy regulamin. Co się zmienia dla zwiedzających?

Teren kompleksu wciąż pozostaje ogólnodostępny, ale dorośli użytkownicy korzystają z niego na własną odpowiedzialność. Punkt 8 regulaminu mówi: "Organizowanie imprez oraz pobytu grup zorganizowanych na terenie Kompleksu oraz udostępnianie nieruchomości bądź jej części osobom trzecim jest możliwe po spełnieniu warunków określonych w Decyzji Nr 168/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 grudnia 2020 r. w sprawie wprowadzenia zasad współpracy resortu obrony narodowej z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi (Dz. Urz. MON z 2020 r., poz. 194) oraz spełnienia pozostałych warunków przewidzianych przepisami prawa powszechnie obowiązującymi. Bez zgody Zarządcy zabrania się prowadzenia jakiejkolwiek działalności gospodarczej na obszarze kompleksu".

Turystyka piesza i rowerowa jest dopuszczona jedynie po wyznaczonych drogach, trasach i terenach do tego przeznaczonych. Na terenie kompleksu obowiązuje zakaz ruchu wszelkich pojazdów mechanicznych i zaprzęgowych z wyjątkiem: rowerów, wózków inwalidzkich oraz pojazdów posiadających zgodę zarządcy, administratora lub użytkownika kompleksu. Użytkownikom zabrania się m.in. zachowania naruszającego powagę miejsce i zasady współżycia społecznego, wspinania po ścianie skalnej, puszczania luzem zwierząt domowych i rozpalania ogniska lub posługiwania się otwartym ogniem.

Ze względu na naturalną erozją urwiska skalnego i możliwością osunięcia się bloków skalnych, zabrania się podchodzenia do jego krawędzi oraz przebywania bezpośrednio u jego podstawy

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki