Sławomir Kłosowski. Kim jest nowy wojewoda opolski?

i

Autor: Sławomir Kłosowski/Facebook Sławomir Kłosowski. Kim jest nowy wojewoda opolski?

Sławomir Kłosowski. Kim jest nowy wojewoda opolski? DZIŚ zaczyna pracę!

2021-03-15 9:37

Premier Mateusz Morawiecki powołał Sławomira Kłosowskiego na stanowisko nowego wojewody opolskiego. Dotychczasowy wojewoda Adrian Czubak, według MSWiA, złożył rezygnację ze względu na "sprawy osobiste". Kim jest nowy wojewoda opolski?

Spis treści

  1. Sławomir Kłosowski nowym wojewodą opolskim. Czubak złożył rezygnację
  2. Kim jest Sławomir Kłosowski?
  3. Dziś zaczyna! "Przedstawię najważniejsze kierunki pracy"

Sławomir Kłosowski nowym wojewodą opolskim. Czubak złożył rezygnację

W piątek (12 marca br.) premier Mateusz Morawiecki powołał Sławomira Kłosowskiego na stanowisko nowego wojewody opolskiego. MSWiA przekazało, że Adrian Czubak, dotychczasowy wojewoda, złożył rezygnacje z "powodów osobistych".

Kim jest Sławomir Kłosowski?

Urodzony na Dolnym Śląsku w 1964 r. Absolwent studiów historycznych w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu (1988), studiów podyplomowych z zakresu samorządu terytorialnego i gospodarki lokalnej na Uniwersytecie Wrocławskim (1992), zarządzania i przedsiębiorczości w oświacie w Akademii Ekonomicznej w Katowicach (2000).

Po studiach pracował jako nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie, był sekretarzem rady regionalnej Akcji Wyborczej Solidarność Śląska Opolskiego. W okresie rządu Jerzego Buzka zajmował stanowisko opolskiego kuratora oświaty. Należał do Ruchu Społecznego AWS, a następnie do Przymierza Prawicy, z którym w 2002 r. przystąpił do Prawa i Sprawiedliwości. Przez kilka lat do 2005 r. był radnym opolskiej rady miasta.

Były poseł

Kłosowski został posłem w 2005 r. (V kadencja) w okręgu opolskim i uzyskał reelekcję w 2007 i 2011 roku. Był sekretarzem stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. W 2009 i 2014 bez powodzenia kandydował do Parlamentu Europejskiego.

W 2015 ponownie wybrany do Sejmu, w tym samym roku, po powołaniu Dawida Jackiewicza w skład rządu, został w jego miejsce eurodeputowanym VIII kadencji, ale w 2019 r. nie uzyskał reelekcji. W wyborach parlamentarnych w tym samym roku także bezskutecznie kandydował ponownie do Sejmu.

W trakcie swojej politycznej kariery zasiadał głównie w komisjach sejmowych zajmujących się edukacją, Unią Europejską i administracją.

Dziś zaczyna! "Przedstawię najważniejsze kierunki pracy"

Swoją pracę na rzecz regionu opolskiego nowy wojewoda zaczyna w poniedziałek 15 marca. - W najbliższych dniach, po rozmowach z kadrą Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego i współpracujących z nim instytucji, postaram się przedstawić najważniejsze kierunki pracy urzędu pod moim kierownictwem. W tej chwili najważniejszym zadaniem, jakie mamy wszyscy przed sobą, jest walka z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, przy jednoczesnym zabezpieczeniu potrzeb chorych cierpiących na inne – nie mniej groźne – schorzenia - napisał na facebooku.

Opole rośnie! Co się dzieje na najważniejszym placu budowy