Wybory 2020: Nowa data wyborów. Samorząd komentuje "Czasu jest mało, ale wyrobimy się"

2020-06-03 16:38 Mgorecki
Kiedy odbędą się wybory prezydenckie 2020? Wiemy! Marszałek podała oficjalną datę
Autor: pexels Kiedy odbędą się wybory prezydenckie 2020? Wiemy! Marszałek podała oficjalną datę

Wybory Prezydenckie 2020 odbędą się 28 czerwca: to decyzja Marszałek Sejmu Elżbiety Witek. W Opolu padły już pierwsze komentarze wyborcze, głos zabrał m.in. prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski.

Wybory Prezydenckie 2020 już z oficjalną datą. Odbędą się 28 czerwca. Jeśli potrzebna będzie druga tura - przy urnach spotkamy się jeszcze 12 lipca.

Wybory Prezydenckie 2020: Opolski samorząd komentuje

"Czasu jest mało ale wyrobimy się" - mówi prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski. Ale w Opolu z wyborami są inne problemy. Już podczas planowanych na 10 maja wyborów, w Opolu brakowało członków do Komisji Wyborczych. Teraz sytuacja się nie zmieniła.

Czytaj też: Opolszczyzna nieprzygotowana na WYBORY? Pustki w komisjach wyborczych!

Do 10 maja w jej szeregi chciało wejść nieco ponad 400 osób, a w całym województwie, żeby przeprowadzić wybory potrzebujemy aż 7 tysięcy osób. Do 20 kwietnia do sformowania pełnej komisji wyborczej brakowało jeszcze ok. 50 proc. Sytuację może uratować ew. ustawa, która zmniejsza liczbę wymaganych członków w komisji.

Ustawa wprowadza próg obniżony liczby członków komisji, więc może się tak zdarzyć, że ta liczba osób, które zechcą w niej pozostać będzie wystarczająca. Większa liczba osób przyspieszyłaby choćby kwestię liczenia głosów, miałaby wpływ na uczciwość wyborów, bo im więcej oczu patrzy na to, kto jak głosy liczy, tym lepiej

- mówi prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski.

Lokale wyborcze, do których udamy się 28 czerwca (i być może 12 lipca) w Opolu będą standardowe. Cały ich wykaz dostępny jest na stronie Urzędu Miasta. Głosowanie na Prezydenta RP odbędzie się metodą mieszaną - korespondencyjnie i fizycznie, przy urnach.

Na jutro (4 czerwca) zaplanowana jest już konferencja prasowa Violetty Porowskiej, szefowej PiS w okręgu opolskim. Konferencja ma dotyczyć wyborów prezydenckich.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express - KLIKNIJ tutaj!