Zaćmienie słońca w czwartek [10.06.21 r.] Gdzie i kiedy najlepiej oglądać w Opolu?

2021-06-09 12:10
Zaćmienie słońca 2021 [10.06.21 r.] Częściowe zaćmienie słońca nad Polską. Niesamowite zjawisko na niebie! Kiedy i gdzie oglądać?
Autor: pixabay.com/zdjęcie poglądowe Zaćmienie słońca 2021 w Bydgoszczy. O której godzinie się rozpocznie i jak je obserować? [10.06.2021]

Częściowe zaćmienie słońca 2021 już w czwartek 10.06.21 r. To jedno z najciekawszych i najbardziej wyczekiwanych zjawisk astronomicznych w tym roku. Zdradzamy wszystkie, przydatne w obserwacji, szczegóły. Gdzie oglądać to wyjątkowe zjawisko w Opolu? O której zaćmienie słońca będzie najlepiej widoczne? Spektakl rozpocznie się około 11:45, a zakończy tuż po 13:55 (w zależności od położenia geograficznego).

Częściowe zaćmienie słońca w czwartek 10.06.21 r.

Już w najbliższy czwartek 10 czerwca 2021 zobaczymy w Polsce częściowe zaćmienie Słońca, nazywane też pierścieniowym lub obrączkowym zaćmieniem. Słońce, Ziemia i Księżyc w pewnej chwili znajdą w jednej prostej linii, ale Księżyc będzie dalej od Ziemi niż zwykle; właśnie przez to nie będzie odpowiednio duży, aby zasłonić całe Słońce. Tego rodzaju zaćmienie jest również nazywane „pierścieniem ognia”. Według serwisu dobrapogoda24.pl, warunki atmosferyczne prognozowane na ten dzień przewidują dobrą widoczność, choć ta najlepsza będzie w województwie pomorskim.

Zobacz koniecznie: Opole, pogoda: "Nie ma ani jednego frontu". Dziwne zjawisko niedługo odpuści? [Prognoza pogody, opolskie]

Ptaszarnia we wrocławskim ZOO przeszła gruntowny remont.

Częściowe zaćmienie Słońca najwcześniej będzie widoczne na zachodzie Polski, a następnie zacznie się przesuwać na wschód w głąb kraju. Dla położenia Opola i województwa opolskiego, generalnie najlepszą radą będzie obserwowanie nieba w okolicach południa. Trzeba przy tym oczywiście pamiętać o odpowiedniej ochronie oczu przed szkodliwym promieniowaniem.

Zaćmienie słońca. Jak oglądać w Opolu?

W Opolu mieszkańcy mogą skorzystać m.in. z obserwatorium na terenie UO. Obserwacje Słońca odbywają się tam w każdy wtorek, środę i czwartek w godzinach od 10:00 do 14:00, choć Instytut Fizyki zaznacza, że najlepiej poinformować o chęci uczestnictwa do tygodnia wcześniej. Jeśli więc to rozwiązanie się nie powiedzie, dostatecznie dobry powinien być każdy z punktów widokowych: choćby takich jak poziom 5. w Galerii Handlowej Solaris (wcześniej znajdowało się tam pierwsze na świecie obserwatorium dostępne dla wszystkich chętnych za darmo, niestety z przyczyn technicznych już nie istnieje). 

UWAGA! Zaćmienie nie wpłynie istotnie na ilość docierającego do ziemi światła, co oznacza, że bez obserwacji, zjawisko nie będzie widoczne, choć potrwa przeszło dwie godziny. Warto spoglądać w górę przez odpowiedni filtr; choćby zaciemnioną kliszę, czy szkiełko.