Zamiana w opolskich patronach. PILECKI dostanie ulicę, Zgrzebniok rondo

2019-12-30 10:13
Rotmistrz Pilecki był patronem opolskiego ronda przez 10 lat
Autor: Mateusz Opasiński/Wikipedia.org

W Opolu dojdzie do małej wymiany. Dotychczasowy patron ronda niedaleko Solarisa, Witold Pilecki, otrzyma swoją ulicę. Patronem ronda zostanie natomiast Alfons Zgrzebniok, nauczyciel, samorządowiec i komendant powstań śląskich.

Chodzi o rondo na ul. Oleskiej. Witold Pilecki jest jego patronem od ponad 10 lat. Rotmistrz Pilecki będzie teraz patronował nowej ulicy, przy której powstanie Centrum Usług Publicznych.

Rondo przy Centrum Handlowym Solaris zyska natomiast imię bohatera Powstań Śląskich i przywódcy pierwszego z nich, Alfonsa Zgrzebnioka.

Skąd dobór patronów? Prezydent wyjaśnił

Rok 2019 to 100 rocznica I-go powstania, zatem kończymy go tym charakterystycznym akcentem, honorując bohatera wychowanego na Śląsku Opolskim.

Przypomnijmy, że budowa budynku CUP ma wystartować na początku przyszłego roku. Maja się tam znaleźć wszystkie wydziały i miejskie jednostki zajmujące się obsługą obywateli.

Alfons Zgrzebniok

Pseudonim „Rakoczy", nauczyciel, działacz samorządowy, śląski działacz polityczny, komendant powstań śląskich, jeden z założycieli Związku Powstańców Śląskich, wicewojewoda białostocki.

Witold Pilecki

Rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Autor raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948 r.