Andrzej Czaja. Afera z taśmami w Sejmie. Biskup opolski odpowiada na zarzuty i żąda przeprosin od posłanki [WIDEO]

i

Autor: KEP Andrzej Czaja. Afera z taśmami w Sejmie. Biskup opolski odpowiada na zarzuty i żąda przeprosin od posłanki [WIDEO]

Zmiany w kościołach! Diecezja Opolska publikuje nowy dekret, Andrzej Czaja odwołuje dyspensę

2021-06-15 9:48

Koniec dyspensy w kościołach Diecezji Opolskiej. Biskup opolski Andrzej Czaja publikuje nowy "Dekret na Czas Pandemii". Dyspensa od uczestnictwa w niedzielnych mszach przestaje obowiązywać. Nowe zasady weszły w życie już w niedzielę 13 czerwca. Jakie zasady obowiązują w kościołach? Publikujemy szczegóły nowego dekretu Andrzeja Czai.

Diecezja Opolska wprowadza zmiany. Od niedzieli (13.06.21 r.) m.in. odwołano dyspensę ogólną od uczestnictwa we mszy świętej niedzielnej i świątecznej. Dekret w tej sprawie wydał biskup opolski ks. Andrzej Czaja.

Powrót piłkarzy do hotelu w Sopocie po przegranym meczu ze Słowacją

"Dekret na czas pandemii" został opublikowany na stronie Diecezji Opolskiej. Taki dokument jest publikowany cyklicznie i uwzględnia najnowsze zmiany w sytuacji epidemicznej w kraju. Najnowszy został opublikowany w piątek 11 czerwca, a zamieszczone w nim zmiany obowiązują wiernych od niedzieli 13 czerwca. Jakie zmiany wprowadził biskup Andrzej Czaja?

Sonda
Czy obostrzenia w kościołach powinny zostać zniesione?

Diecezja Opolska: Nowy dekret obowiązuje do 13 czerwca do odwołania

  • W kościołach w trakcie obrzędach kultu religijnego może być zajęte 50 proc., a od dnia 26 czerwca br. – 75 proc., dostępnych miejsc siedzących i stojących.

Do tych limitów nie wlicza się osób w pełni zaszczepionych przeciw SARS-CoV-2.

  • Na zewnątrz budynku nie obowiązują limity wiernych.

Dodatkowo, Andrzej Czaja przedłużył ogólne zezwolenie na celebrację Eucharystii na zewnątrz kaplic i kościołów.

  • Wszyscy wierni podczas przebywania w obiektach kultu zobowiązani są do zasłaniania ust i nosa maseczką.

Dotyczy to również koncelebransów i usługujących. Z tego obowiązku wyłączeni są jedynie główni celebransi oraz ci, którym zezwalają na to odrębne przepisy państwowe.

  • W całości odwołano dyspensę ogólną od uczestnictwa we Mszy św. niedzielnej i świątecznej.

Wierni nie mają już ulgi od nieobecności.

  • Przyzwolono na organizowanie procesji w obowiązującym reżimie sanitarnym.
  • Do dnia 26 czerwca br. wszyscy parafianie mają nieograniczone prawo do binacji, trynacji i kwadrynacji Mszy świętych.
  • W czasie rozdzielania wiernym komunii świętej wszyscy komunikujący mają mieć bezwzględnie zasłonięte usta i nos.

Wierni mają prawo przyjmować komunię zarówno do ust, jak i na rękę, w postawie klęczącej albo stojącej. Niezależnie od tego, jak głosi dekret, należy oddzielnie udzielać komunii świętej do ust i na rękę (np. jeden szafarz udziela komunii do ust, a drugi na rękę). Proboszczów zobowiązano do ogłaszania przed udzielaniem komunii świętej porządku jej rozdzielania, a także pilnowania, aby wszyscy, którzy mają rozdzielać ją rozdzielać, dezynfekowali ręce przed udzielaniem jej wiernym.

  • "Z uwagi na okoliczność, że spora liczba wiernych została zaszczepiona lub przechorowała COVID-19, należy odwiedzać chorych w ich domach wg zwykłego porządku" - czytamy.

Przywrócono w tym zakresie posługę nadzwyczajnych szafarzy. "Nawiedzając domy chorych, posługujący mają mieć zasłonięte usta i nos oraz dezynfekować ręce przed wizytą w każdym domu, a także po niej" - napisał biskup.

  • Ewentualne rekolekcje, misje, pielgrzymki czy spotkania formacyjne, organizowane dla wiernych w parafiach, należy odbywać w obowiązującym reżimie sanitarnym.
  • Usta i nos mają mieć nadal zasłonięte wszystkie osoby, tak duchowne, jak świeckie, które przyjmują interesantów w kancelarii parafialnej czy zakrystii.
  • Duchowni chorzy na COVID-19 bądź objęci kwarantanną są zobowiązani zgłosić ten fakt w Kancelarii Kurii Diecezjalnej natychmiast po uzyskaniu wiedzy na ten temat od kompetentnych służb.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki