Biskup Milewski: Przepraszam za milczenie polskich biskupów w sprawie pedofilii

2020-07-02 16:51 Michał Michalak
Biskup Milewski: Przepraszam za milczenie polskich biskupów w sprawie pedofilii
Autor: Dlukaszesiu/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons Biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski zabrał głos ws. pedofilii w polskim Kościele

Biskup pomocniczy diecezji płockiej odniósł się w ten sposób do sprawy biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, którego oskarża się o tuszowanie pedofilii wśród księży. Milewski dodał, że tamtejsze wydarzenia są przykładem działania mafii lawendowej w Kościele. Jego zdaniem Episkopatowi wciąż brakuje determinacji w walce z pedofilią, a osoby, które się jej dopuszczają, trzeba surowiej karać.

Biskup Milewski przeprosił za milczenie polskich biskupów w sprawie pedofilii na antenie RMF FM. Duchowny nawiązał w ten sposób do wydarzeń w diecezji kaliskiej i działań biskupa tamtejszej diecezji Edwarda Janiaka, któremu zarzuca się tuszowanie pedofilii wśród księży. Według biskupa pomocniczego diecezji płockiej ta sprawa to dowód na istnienie mafii lawendowej w Kościele.

- Homoseksualiści kryją homoseksualistów. Tuszują afery i udają, że nic się nie dzieje, i żyją w innym świecie. Nie jest to świat Kościoła” - powiedział na antenie RMF FM Milewski.

To nie wszystko.

Awantura przed oczyszczalnią Czajka

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Biskup Milewski dodał na antenie RMF FM, że choć episkopat walczy z pedofilią w Kościele, to brakuje mu w tym determinacji. Jego zdaniem musi dojść do rewolucji moralnej w myśleniu biskupów, którzy muszą "iść w tych sprawach do przodu". Co więcej, uważa, że pedofile powinni być karani jeszcze bardziej surowo niż dotychczas.

- Jeśli kapłanowi, który opuścił się czynów haniebnych, udowodniono czy stwierdzono, że popełnił przestępstwo, absolutnie z automatu powinien być usuwany z szeregów kapłańskich. Nie można zastanawiać się, czy powinien zostać na pięć lat pozbawiony kontaktów z dziećmi, czy na piętnaście lat - mówił na antenie RMF FM biskup pomocniczy diecezji płockiej.

Na koniec poświęcił czas jeszcze jednej ważnej rzeczy.

W rozmowie na antenie RMF FM biskup Milewski zabrał też głos na temat homoseksualizmu w Kościele. Przypomniał słowa Benedykta XVI, który 15 lat temu powiedział, że księżmi nie powinny zostawać osoby o tej orientacji seksualnej. Biskup pomocniczy diecezji płockiej uzupełnił jednocześnie, że homoseksualiści mają swoje miejsce w Kościele, a wielu z nich należy nazywać ludźmi szlachetnymi.

Biskup Milewski wrócił na koniec rozmowy na antenie RMF FM do sprawy pedofilii w Kościele, przestrzegając, że biskupi w Polsce muszą w tej sprawie zrobić jeszcze więcej niż do tej pory, bo w innym przypadku nasz kraj podąży drogą Irlandii, co on sam utożsamia z pustymi ławkami w świątyniach.