Spodek kończy 50 lat. Znacie inne dziwne budynki w Polsce? [ZDJĘCIA]

Spodek kończy 50 lat. Znacie inne dziwne budynki w Polsce? [ZDJĘCIA]
Autor: WhiskeySix/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons Spodek kończy 50 lat. Znacie inne dziwne budynki w Polsce? [ZDJĘCIA]

Spodek kończy 50 lat. Hala widowiskowo-sportowa w Katowicach to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Polsce, który został otwarty dokładnie 9 maja 1971 r. Projektami futurystycznego obiektu obiektu są: Maciej Gintowt i Maciej Krasiński. Budowa Spodka rozpoczęła się w 1964 r., ale została przerwana na 1,5 roku, dlatego całość ukończono dopiero po 7 latach. Spodek to jednak niejedyny dziwny obiekt na terenie Polski.

Spodek kończy 50 lat. Znacie inne dziwne budynki w Polsce? [ZDJĘCIA]

Spodek kończy 50 lat. Oficjalne otwarcie hali widowisko-sportowej w Katowicach miało miejsce 9 maja 1971 r. Pomysł wybudowania obiektu pojawił się już w 1955 r., ale konkurs na projekt pojawił się 4 lata później. Niezwykle charakterystyczną konstrukcję Spodka wymyślili: Maciej Gintowt i Maciej Krasiński. Pierwsze prace ruszyły w 1964 r., ale z powodu 1,5-rocznej przerwy zakończyły się one w 1971 r. Futurystyczny wygląd Spodka przykuwa uwagę do dziś, ale na przestrzeni lat budynek zasłynął nie tylko tym.

Spodek kończy 50 lat, a w tym czasie stał się przede wszystkim areną wielkich koncertów, w tym dla największych gwiazd światowej muzyki. To tam po raz pierwszy w Polsce zagrały takie zespoły i wykonawcy, jak Metallica, The Cure, Genesis, Mike Oldfield czy Alice in Chains. Jak samo przeznaczenie hali wskazuje, organizowano w niej również najważniejsze sportowe imprezy o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, w tym mistrzostwa świata w hokeju na lodzie, gdzie Polska pokonała ZSRR, czy mistrzostwa Europy w koszykówce kobiet, w których reprezentacja naszego kraju zdobyła swój pierwszy i jak dotąd jedyny złoty medal. W latach 90. w Spodku na dobre zagościła siatkówka, a w hali w Katowicach odbywały się pamiętne mecze Ligi Światowej (dziś Liga Narodów) czy w końcu finał mistrzostw świata mężczyzn w 2014 r., w którym Polacy pokonali Brazylię.

Spodek to niejedyny dziwny budynek znajdujący się w Polsce. Zdziwienie może budzić nie tylko ich wygląd, ale też fakt, że większość z nich to niezwykle funkcjonalne obiekty, z których korzysta na co dzień wiele osób. Powstały zarówno w wielkich miastach, jak i niewielkich miejscowościach, ale gdziekolwiek by nie były, są dużą atrakcją turystyczną i mocno przyciągają uwagę. Czy mieliście okazję zobaczyć je na własne oczy? [GALERIA PONIŻEJ]

Czytaj też: Najsłynniejsze budowle świata - rozpoznacie wszystkie? [QUIZ]

Czytaj też: Największe atrakcje turystyczne Polski - rozpoznacie je wszystkie? [QUIZ]

Czytaj też: Quiz. Największe atrakcje turystyczne Mazowsza. Rozpoznasz je na zdjęciach?

Dziwne i bardzo dziwne. Te budynki w Polsce istnieją naprawdę! [ZDJĘCIA]

Wrocławska fontanna multimedialna już działa.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE