Płock. Jej wspomnienia o mężu przerywał płacz. Kierownik Muzeum Żydów Mazowieckich zmarł na koronawirusa

2021-03-29 11:57
Płock. Jej wspomnienia o mężu przerywał płacz. Kierownik Muzeum Żydów Mazowieckich zmarł na koronawirusa
Autor: Facebook.com/Muzeum Mazowieckie Na sesji Rady Miasta Płocka odbyła się wzruszająca uroczystość, w czasie której pośmiertnie medalem "Zasłużony dla Płocka" został uhonorowany Mariusz Wojtalewicz. Kierownik Muzeum Żydów Mazowieckich zmarł na koronawirusa na początku listopada ub.r.

Na sesji Rady Miasta Płocka odbyła się wzruszająca uroczystość, w czasie której pośmiertnie medalem "Zasłużony dla Płocka" został uhonorowany Mariusz Wojtalewicz. Kierownik Muzeum Żydów Mazowieckich zmarł na koronawirusa na początku listopada ub.r. Odznaczenie odebrała w jego imieniu żona Urszula Wojtalewicz. Gdy dziękowała za docenienie wieloletniej pracy swojego męża na rzecz kultury w Płocku, jej wystąpienie przerywał płacz. Innym uczestnikom sesji również trudno było ukryć wzruszenie.

Płock. Jej wspomnienia o mężu przerywał płacz. Kierownik Muzeum Żydów Mazowieckich zmarł na koronawirusa

Na sesji Rady Miasta Płocka wręczono w miniony czwartek medale "Zasłużony dla Płocka". W czasie wzruszającej uroczystości jeden z nich odebrała wdowa po Mariuszu Wojtalewiczu - Urszula. Kierownik Muzeum Żydów Mazowieckich zmarł na koronawirusa na początku listopada ub.r. w wieku 61 lat. Wystąpienie na sesji Urszuli Wojtalewicz przerywał płacz, a wzruszenie towarzyszyło także innym uczestnikom czwartkowej sesji.

- Dziękuję za docenienie jego zasług wniesionych na rzecz Płocka i jego mieszkańców. Mój mąż urodził się w Płocku. Przyszedł na świat w rodzinie płockich pedagogów, którzy wychowali go w duchu patriotyzmu. Rodzice nauczyli go, że największą wartością jest człowiek. Mariusz studia skończył w Olsztynie, ale jak potem mówił, nie przyszło mu do głowy, by nie wrócić do swojego ukochanego Płocka. Pracował w obszarze kultury. Cieszył się, że mógł wdrażać nowe wizje rozwoju kultury i powtarzał, że miał szczęście do ludzi. Jego praca nie kończyła się o godz. 16. Gdy przyjeżdżali goście z innych miast czy z zagranicy, oddawał im cały swój czas, wzbudzał zainteresowanie Płockiem, roztaczał opowieści o mieście. Powtarzał, że tak długo żyjemy, jak wspominamy i nie zapominamy. Dziękuję, że Mariusz został uznany za godnego tego wyróżnienia i przechodzi do historii tego miasta - powiedziała wdowa po kierowniku Muzeum Żydów Mazowieckich.

Czytaj też: Płock. Kolejna ofiara księdza pedofila? Już nigdy nie dowiemy się prawdy!

Mariusz Wojtalewicz był również znany z pracy w Domu Darmstadt w Płocku, o czym nie omieszkał wspomnieć przewodniczący rady miasta Artur Jaroszewski.

- To jeden z najsmutniejszych momentów, gdy wręczamy to wyróżnienie pośmiertnie. Mariusz Wojtalewicz przez wiele lat był związany z płocką kulturą. Kierując Domem Darmstadt zorganizował ponad 600 imprez, nawiązał współpracę z miastami partnerskimi. Stworzył wizerunek tej placówki jako miejsca spotkań ludzi różnych kultur - powiedział Jaroszewski, cytowany przez Portal Płock.

Czytaj też: Płock. Zszedł do piwnicy i znalazł martwego sąsiada! Makabryczna śmierć 49-latka

Mariusz Wojtalewicz przez wiele lat działał na rzecz płockiej kultury, m.in. organizując wiele ważnych wydarzeń: koncertów, spotkań, wykładów, wystaw. Był inicjatorem współpracy z Ambasadą Izraela w Polsce, Muzeum Żydów Polskich Polin, Żydowskim Instytutem Historycznym im. Emanuela Ringelbluma, Instytutem Kultury Austriackiej. Cześć mieszkańców Płocka może go jeszcze pamiętać z działalności w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki.

Czytaj też: Drobin. Wyszedł z domu, by się przejechać. Po 15 minutach zawyły syreny. Jest nieprzytomny do dziś [ZDJĘCIA]

Śmigłowiec zabrał ją do szpitala w Płocku! Jej chevrolet uderzył w drzewo [ZDJĘCIA]

Pogrzeb ratownika Medycznego Michała Nikoda
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE