Płock zadłużony na ponad pół miliarda zł! Jak wypada na tle innych miast?

2021-02-18 12:54
Płock zadłużony na ponad pół miliarda zł! Jak wypada na tle innych miast?
Autor: pasja1000/cc0/Pixabay.com Na koniec 2020 r. Plock był zadłużony na ponad pół miliarda zł. To najwięcej w ostatnich 6 latach

Komisja Rewizyjna Rady Miasta Płocka przyjęła raport ratusza dotyczący stanu zadłużenia miasta w okresie 2015-2020. Po raz drugi w ostatnich 6 latach długi Płocka przekroczyły pół miliarda zł i wynosiły - na 31 grudnia ub.r. - dokładnie 517 mln 894 tys. 541 zł i 73 grosze. W analogicznym okresie rosły też z roku na rok dochody miasta, które w minionym roku wyniosły prawie 1,2 miliarda zł. Jak Płock wypada na tle innych miast?

Płock zadłużony na ponad pół miliarda zł!

O sprawie napisał jako pierwszy Portal Płock. Komisja Rewizyjna Rady Miasta Płocka przyjęła raport ratusza dotyczący stanu zadłużenia miasta w okresie 2015-2020. Na 31 grudnia 2020 r. Płock miał dług w wysokości 517 mln 894 tys. 541 zł i 73 groszy, czyli najwięcej w ostatnich 6 latach, po raz drugi przekraczając barierę pół miliarda zł - poprzednio w 2018 r.

Czytaj też: Płock. Przepłynęły na krze całe miasto! Służby nie były w stanie pomóc [WIDEO]

W analogicznym okresie z roku na rok rosły także dochody miasta - z poziomu przeszło 766 mln do prawie 1,2 mld zł - co oznacza, że zadłużenie Płocka w stosunku do nich zmalało z blisko 57% w 2015 r. do 46,25% w 2020. Najbardziej zadłużoną miejską spółką jest MTBS, którego dług wynosi prawie 75 mln złotych, a najmniej zadłużoną - Wisła Płock, której dług oszacowano na nieco ponad 1 mln zł.

Czytaj też: Płock. Wypadek polityka PiS. Przerażające słowa: "Kostucha krążyła wokół mnie" [ZDJĘCIA]

Jak Płock wypada na tle innych miast?

W przygotowanym na potrzeby Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Płock dokumencie znalazły się też inne miasta o podobnej liczbie ludności: Dąbrowa Górnicza, Gorzów Wielkopolski, Opole, Tychy, Wałbrzych, Włocławek, i nieco większej liczbie ludności:  Radom, Sosnowiec, Zabrze, Zielona Góra i Kielce.

Czytaj też: Płock. Wychudzony, półżywy pies w zaspie! Właściciele nie widzieli w tym nic złego [ZDJĘCIA]

Z miast o podobnej liczbie mieszkańców do Płocka większy dług ma tylko liczący ponad 111 tys. mieszkańców Wałbrzych, którego zadłużenie wynosi przeszło 630 mln zł. Dług pozostałych miast z tej grupy kształtuje się między 154 a 382 mln. W drugiej grupie miast większy dług od Płocka mają: Zabrze (ponad 172 tys. mieszkańców, Radom (ponad 211 tys.) i Kielce (prawie 195 tys.) - zadłużenie stolicy Świętokrzyskiego jako jedyne przekroczyło miliard złotych, co stanowi prawie 70% dochodów. Najbardziej zadłużonym miastem w tym kontekście jest Wałbrzych (ponad 70% dochodów), a najmniej zadłużonym - Sosnowiec (poniżej 13,5%).

Czytaj też: Lubowidz. 41-latek ZGINĄŁ od strzału z broni myśliwskiej! Znaleźli go rodzice

Czytaj też: Ciechanów. Schodziła po prześcieradle z balkonu i spadła! 45-latka w stanie ciężkim

Dzień Kota 2021. Prezydent Płocka: Kot ze starego wiaduktu trafi do Zoo Płock [ZDJĘCIA]

Sąd zabrał jej synka, bo bezduszni urzędnicy nie chcą dać jej mieszkania
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE