Popularne kąpielisko pod Płockiem zamknięte. Sinice w jeziorze Soczewka

i

Autor: Archiwum SE.pl Popularne kąpielisko pod Płockiem zamknięte. Sinice w jeziorze Soczewka

Zakwit sinic

Popularne kąpielisko pod Płockiem zamknięte. Sinice w jeziorze Soczewka

2022-07-19 19:20

Z powodu zakwitu sinic, we wtorek, 19 lipca, czasowo zamknięto kąpielisko nad jeziorem Soczewka pod Płockiem. Zakaz kąpieli będzie obowiązywać do odwołania.

Kąpielisko zostało zamknięte po konsultacji z sanepidem. Na razie nie wiadomo jak długo potrwa przerwa. Wszystko będzie uzależnione od kolejnych badań i stanu wody.

"Rejonowe Płockie WOPR informuje, że w związku z wykryciem bakterii sinic w dniu 19.07.2022 r., kąpielisko +Soczewka+ w Soczewce po konsultacji z Powiatową Stacja Sanitarno-Epidemiologiczną w Płocku zostało tymczasowo wyłączone z korzystania"

- informuje WOPR i podkreśla, że informacja o ponownej możliwości korzystania z kąpieliska "Soczewka" zostanie ogłoszona, "gdy tylko warunki sanitarno-epidemiologiczne będą sprzyjające".

Czytaj też: 18-latek skoczył z pomostu i już nie wypłynął! Dramat na oczach znajomych

Jezioro Soczewka o powierzchni ok. 45 ha, położone wśród lasów, ok. 10 km od Płocka, to popularne latem miejsce rekreacji na Pojezierzu Gostynińsko-Włocławskim. To sztuczny akwen utworzony w XIX wieku po wybudowaniu grobli na rzece Skrwa Lewa, będącej dopływem Wisły.

W pobliżu Jeziora Soczewka i tamtejszego kąpieliska znajdują się ośrodki wypoczynkowe i działki rekreacyjne oraz naturalne akweny Pojezierza Gostynińsko-Włocławskiego. Jest to miejsce wypoczynku często odwiedzane latem przez turystów i okolicznych mieszkańców, także przez wędkarzy.

Czym są sinice?

Sinice znajdują się we wszystkich zbiornikach wodnych, a problemem stają się, gdy wzrasta ich ilość. Zakwit sinicowy wpływa niekorzystnie na wygląd, jakość i użyteczność wody.

Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich produkują toksyny. U osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, mogą pojawić się objawy takie jak: wysypka na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka, bóle mięśni i stawów. Dolegliwości mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, w której był toksyczny zakwit sinic.

Czytaj też: Wrócił do domu i zmarł na oczach żony. 36-latka z Płońska zabiła pogoda?

Sonda
Czy miałeś kontakt z sinicami?
Spacer ze Świnoujścia do Niemiec może dodatkowo kosztować. Musisz o tym pamiętać

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki