POWÓDŹ w Polsce?! Ostrzeżenia na Śląsku, Mazowszu i w Łódzkiem. Hydrolodzy alarmują!

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne; Pixabay/music4life

POWÓDŹ w Polsce?! Ostrzeżenia na Śląsku, Mazowszu i w Łódzkiem. Hydrolodzy alarmują!

2021-02-21 16:47

Grozi nam powódź?! W Polsce trwa odwilż po trwających kilka tygodni prawdziwie zimowych warunkach atmosferycznych. Śnieg zaczął się topić, a wody w rzekach i zbiornikach przybywa coraz szybciej. Ostrzeżenie hydrologiczne wydano m.in. na Śląsku, Mazowszu i w Łódzkiem. Eksperci alarmują! Co nam grozi?

Powódź w Polsce?! Hydrolodzy alarmują! Poziom wody niebezpiecznie podnosi się w rzekach na Śląsku, Mazowszu i w Łódzkiem. Tam obowiązują już ostrzeżenia hydrologiczne II stopnia wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Podobnie jest na Dolnym Śląsku. Na Wiśle na odcinku od ujścia Narwi do zbiornika we Włocławku obowiązuje trzeci – najwyższy – poziom zagrożenia.

Ostrzeżenia IMGW dla województwa śląskiego dotyczą m.in. zlewni Soły, Małej Wisły i Przemszy. W województwie łódzkim chodzi o zlewnie Bzury i Pilicy. Na Pilicy w Sulejowie poziom wody będzie wzrastał powyżej stanu ostrzegawczego w wyniku spływu wód roztopowych i utrzymującego się piętrzenia lodowego – alarmuje Instytut.

Alertem objęta jest też większość Mazowsza, w tym Warszawa.

W zlewniach dopływów środkowej Wisły przewiduje się wzrosty poziomu wody związane z topnieniem śniegu, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych. Na Pilicy w Białobrzegach poziom wody będzie utrzymywał się powyżej stanu ostrzegawczego w wyniku spływu wód roztopowych i utrzymującego się piętrzenia lodowego – ostrzega IMGW.

Zobacz też: Bardzo trudna sytuacja na Wiśle w okolicy Płocka i Włocławka. ALERTY w 5 województwach

Na Wiśle na odcinku od ujścia Narwi do zbiornika we Włocławku obowiązuje trzeci – najwyższy poziom ostrzeżenia hydrologicznego. W dalszym ciągu mogą tam występować znaczne wahania poziomu wody przy przekroczonych stanach alarmowych i ostrzegawczych związane z utrzymującym się na rzece zlodzeniem.

Po intensywnych opadach śniegu i ujemnych temperaturach od kilku dni w Polsce trwa odwilż. W najbliższych dniach prognozowane są wysokie, nawet dwustopniowe temperatury.

Zobacz: QUIZ: Szkolne lektury – kto je napisał? Pamiętasz tych autorów? To trudniejsze niż myślisz

TOP 5 tekstów Bogusława Lindy