Archidiecezja musi zamurować ludziom okna. Dramat mieszkańców kamienicy w centrum Poznania

i

Autor: Google Street View Archidiecezja musi zamurować ludziom okna. Dramat mieszkańców kamienicy w centrum Poznania

Zostaną bez światła dziennego?

Archidiecezja musi zamurować ludziom okna. Dramat mieszkańców kamienicy w centrum Poznania

2022-10-14 20:01

Mieszkańcy jednej z kamienic w centrum Poznania są zaskoczeni pismami, które otrzymali od zarządcy działającego w imieniu Archidiecezji Poznańskiej. Z treści korespondencji wynika bowiem, że muszą... zamurować okna w swoich mieszkaniach. Dlaczego? Bo zdaniem nadawcy pisma są nielegalne. Jak to możliwe?

Muszą zlikwidować okna

Jak informuje "Głos Wielkopolski", w sierpniu 2022 roku część mieszkańców kamienicy przy ul. Głogowskiej w Poznaniu otrzymała pisma, w których wzywa się ich do "likwidacji otworów okiennych". Termin wykonania to zaledwie 30 dni. Wynika to z decyzji nadzoru budowlanego, który nakazał ich likwidację.

Sprawa dotyczy okien, które znajdują się na ścianie szczytowej budynku z początku XX wieku i wychodzą na sąsiednią działkę. Dla wielu mieszkańców te okna były tam "od zawsze", czyli od momentu, gdy zamieszkali przy ulicy Głogowskiej. Osiem okien powstało co najmniej 30 lat temu, by poprawić komfort życia w ciemnych mieszkaniach. Trudno powiedzieć, czy legalnie, czy też nie. Podobnych sytuacji, gdy w szczytowych ścianach przedwojennych budynków powstają okna, jest wiele. Zarówno w samym Poznaniu jak i innych miastach w Polsce.

Samowola budowlana sprzed 30 lat?

Przez wiele lat nikt się nie interesował "dodatkowymi" oknami - zarówno nadzór budowlany jak i konserwator zabytków, pod którego ochroną znajduje się kamienica. Teraz przedstawiciele archidiecezji stwierdzili, że jest to samowola budowlana. Jak mówi w rozmowie z "Głosem Wielkopolskim ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu, dopuścili się jej ponad 30 lat temu ówcześni mieszkańcy, którzy postawili właściciela przed faktem dokonanym.

Innego zdania są jednak obecni mieszkańcy, powołujący się na swoich poprzedników, którzy mieli wykuć okna za zgodą i wiedzą kurii. Żadnych dokumentów potwierdzających te informacje jednak nie ma. Nikt nie wyraził bowiem formalnej zgody na ingerencję w ścianę szczytową budynku. Nie ma też szans, by okna zostały zalegalizowane.

Plany na sąsiednią działkę

Chociaż 30-dniowy termin wskazany w piśmie od zarządcy dawno już minął, żaden z mieszkańców nie zamurował okna. Według obowiązujących przepisów, leży to w gestii kurii, która jest właścicielem kamienicy. Mimo sprzeciwu mieszkańców, prędzej czy później okna będą musiały zostać zamurowane, gdyż najprawdopodobniej będą kolidować z przyszłą inwestycją. Pusta działka ma zostać w przyszłości zabudowana, by wypełnić szczerbę w pierzei. Ma powstać na niej hotel.

Sonda
Mieszkasz w starej kamienicy czy nowym budynku?
Bartek z Poznania i jego rzeźby
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany