Będzie nowe święto państwowe? To inicjatywa wielkopolskich instytucji

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Będzie nowe święto państwowe? To inicjatywa wielkopolskich instytucji

Będzie nowe święto państwowe? To inicjatywa wielkopolskich instytucji

2021-06-11 11:30

27 grudnia świętem państwowym? Z taką inicjatywą wyszły instytucje i stowarzyszenia zajmujące się edukacją i upowszechnianiem historii. To właśnie 27 grudnia 1918 roku wybuchło powstanie wielkopolskie, czyli największy na terenie zaborów zakończony zwycięstwem zryw niepodległościowy.

W piątek (11 czerwca) wystosowano apel do władz państwowych w tej sprawie. Jego inicjatorami są: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Fundacja Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski.

- Jako dumni potomkowie Powstańców Wielkopolskich, tych pokoleń naszych braci i sióstr, którzy ponad 100 lat temu bohatersko upomnieli się o powrót na mapę Europy i świata wymazanej przez mocarstwa zaborcze Ojczyzny, zwracamy się z apelem o ustanowienie dnia 27 grudnia świętem państwowym, świętem wszystkich Polaków – napisali pomysłodawcy przedsięwzięcia.

Pomysłodawcy przedsięwzięcia zachęcają samorządowców z Wielkopolski, Pomorza i Kujaw oraz Ziemi Lubuskiej, regionalistów, muzealników, instytucje i stowarzyszenia oraz osoby prywatne do włączenia się we "wspólny wysiłek doprowadzenia do ustanowienia dnia 27 grudnia świętem, które powinno stać się świętem narodowej dumy ze zwycięstwa".

- Nie mamy wątpliwości, że sprawą wszystkich Polaków, wręcz narodowym i patriotycznym obowiązkiem jest godne i atrakcyjne upamiętnienie tego wyjątkowego pod wieloma względami, wielkopolskiego marszu ku Niepodległości, zwieńczonego rzadkim w historii Polski zwycięstwem, którego ducha najlepiej oddaje hasło: na co dzień praca, w chwilach próby zwycięstwo! – podkreślili autorzy apelu.

Jak podano, apel, po zebraniu jak największej liczby deklaracji poparcia, po wakacjach przekazany ma być prezydentowi Andrzejowi Dudzie, premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, marszałkom Sejmu i Senatu oraz parlamentarzystom.

Inicjatorzy przedsięwzięcia podkreślili, że jest ono inicjatywą oddolną oraz prowadzoną ponad podziałami.

- Pamięć o obronie narodowej tożsamości pod zaborami oraz o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, do czego Wielkopolanie znakomicie się przyczynili, łączy Polaków i wymaga działań ponad wszelkimi podziałami, wymaga od nas stałej troski i zaangażowania, by heroizm i oddanie naszych przodków znalazło należne im miejsce w historii oraz zyskało narodową formę upamiętnienia w postaci święta państwowego – podkreślili.

W październiku 2017 roku Sejm ustanowił jubileuszowy rok 100. rocznicy wybuchu powstania Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

W Poznaniu tworzona jest nowa siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Już gotowy jest projekt budowlany, na ukończeniu jest projekt wykonawczy, do końca roku wydane zostać ma pozwolenie na budowę. Przy zapewnieniu odpowiedniego finansowania, muzeum powinno otworzyć się dla publiczności w 2025 roku.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie zostało ono wyzwolone 6 stycznia 1919 r., kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych.

Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

Sonda
Czy 27 grudnia powinien być świętem państwowym?
Święto flagi w Szczecinie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki