Burmistrz Murowanej Gośliny z nowymi zarzutami! Może spędzić za kratkami ponad 10 lat!

i

Autor: BIP Murowana Goślina/ pixabay.com Burmistrz Murowanej Gośliny z nowymi zarzutami! Może spędzić za kratkami ponad 10 lat!

Burmistrz Murowanej Gośliny posiedzi dłużej! W tle zarzuty korupcyjne

2022-04-08 8:06

Burmistrz Murowanej Gośliny od połowy stycznia przebywa w areszcie. Właśnie Sąd Rejonowy w Poznaniu zdecydował o jego przedłużeniu. Prokuratura przedstawiła samorządowcowi ponad 10 zarzutów! O szczegółach piszemy w poniższym artykule.

We wtorek (11 stycznia) funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do Urzędu Gminy Murowana Goślina. Zatrzymano burmistrza Dariusza U. oraz sześć innych osób, w tym dwóch przedsiębiorców, córkę burmistrza i pracowników samorządowych z Murowanej Gośliny. Jak informował wówczas rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej prok. Łukasz Łapczyński, Dariuszowi U. przedstawiono łącznie ponad 10, głównie korupcyjnych, zarzutów. Śledczy zarzucają burmistrzowi m.in., że w trakcie negocjacji z właścicielem jednej z firm budowlanych domagał się, a następnie otrzymał łapówkę w kwocie 20 proc. wartości kontraktów dotyczących remontów szkoły, biblioteki publicznej, Ochotniczej Straży Pożarnej i świetlicy. Samorządowiec miał także przyjąć korzyść majątkową w postaci utwardzenia drogi przed jego domem w zamian za wybór firmy Janusza R. do zbudowania ścieżki pieszo-rowerowej. W tym przestępstwie korupcyjnym burmistrzowi miała pomóc jego córka.

Dariusz U. miał również żądać od swoich podwładnych przekazania mu części przyznanych przez burmistrza nagród. Przedstawione samorządowcowi zarzuty dotyczą także nadużycia przez niego uprawnień poprzez własnoręczne wysłanie oraz zlecenie wysłania ze służbowych telefonów ponad 2 tys. tzw. SMS-ów premium. Wiadomości miały pomóc w wygranej przez osobę, którą wspierał samorządowiec, konkursu medialnego "100 wpływowych kobiet Wielkopolski". Łączny koszt przesłania SMS-ów wyniósł blisko 8 tys. zł.

Burmistrz miał także polecić poświadczenie nieprawy w dokumencie wystawionym dla zatrudnionej w gminie Weroniki G., dzięki czemu mogła ona wprowadzić w błąd bank przy uzyskiwaniu kredytu. Miał również przekazać kobiecie pytania konkursowe i odpowiedzi, co miało pomóc Weronice G. w wygraniu postępowania na zatrudnienie w Ośrodku Pomocy Społecznej.

Samorządowcowi zarzucono również naruszenie tajemnicy postępowania karnego oraz zatajenie w swoim oświadczeniu majątkowym za 2020 r. przychodów z firmy ochroniarskiej, którą wcześniej prowadził.

CZYTAJ: Burmistrz Murowanej Gośliny CAŁUJE SIĘ z sekretarką na imprezie! Mieszkańcy są OBURZENI

Z uwagi na obawę matactwa, rozwojowy charakter sprawy oraz grożącą Dariuszowi U. wysoką karę, śledczy wystąpili do sądu o jego tymczasowe aresztowanie – sąd zdecydował o aresztowaniu burmistrza. Wobec pozostałych sześciorga podejrzanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze. W czwartek (7 kwietnia) Katarzyna Błaszczak z biura prasowego Sądu Okręgowego w Poznaniu poinformowała o przedłużeniu aresztu wobec Dariusza U. o kolejne trzy miesiące. Za zarzucane przestępstwa grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Dariusz U. jest burmistrzem Murowanej Gośliny od 2014 r. W wyborach samorządowych w 2018 r. zdobył prawie 57 proc. głosów, a jego komitet wyborczy do rady miasta Murowana Goślina poparło ponad 46 proc. głosujących. Kandydaci startujący z komitetu burmistrza uzyskali 12 z 15 mandatów w radzie.

Blokowali rondo bo nie chcą smrodu. „Burmistrz sprzedał nasze zdrowie!”
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE