Burmistrz Murowanej Gośliny usłyszał zarzuty! Trafi za kratki?

i

Autor: BIP Murowana Goślina/ pixabay.com Burmistrz Murowanej Gośliny usłyszał zarzuty! Trafi za kratki?

Burmistrz Murowanej Gośliny usłyszał zarzuty! Trafi za kratki?

2022-01-13 10:07

Potężne kłopoty burmistrza Murowanej Gośliny. Dariusz U. został zatrzymany i usłyszał 12 prokuratorskich zarzutów. Większość z nich ma podłoże korupcyjne. Śledczy zatrzymali jeszcze sześć osób, które blisko z nim współpracowały.

We wtorek (11 stycznia) funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do Urzędu Gminy Murowana Goślina. Zatrzymano m.in. burmistrza Dariusza U. oraz sześć innych osób. "Głos Wielkopolski" poinformował, że burmistrz usłyszał zarzuty dotyczące popełnienia 12 przestępstw, w większości o charakterze korupcyjnym - Z uwagi na sygnały o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu goślińskiego samorządu przeprowadzono czynności, które dały podstawy do przedstawienia Burmistrzowi Murowanej Gośliny zarzutów 12 przestępstw, w większości o charakterze korupcyjnym - powiedział Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Krajowej w rozmowie z "Głosem Wielkopolskim".

Zarzuty dla burmistrza Murowanej Gośliny

Co dokładnie zrobił burmistrz Murowanej Gośliny? Jeden z zarzutów dotyczy tego, że Dariusz U. w trakcie negocjacji z właścicielem jednej z firm budowlanych - Bogdanem D. domagał się przekazania mu w formie łapówki 20 proc. wartości kontraktów dotyczących remontów szkoły, biblioteki publicznej, Ochotniczej Straży Pożarnej i świetlicy, które to korzyści zostały mu następnie wręczone.

Śledczy ustalili również, że Dariusz U. przyjął korzyść majątkową w postaci utwardzenia drogi przed jego domem w zamian za wybór firmy Janusza R. do zbudowania ścieżki pieszo-rowerowej. W tym przestępstwie korupcyjnym burmistrzowi miała pomóc jego córka. - Po otrzymaniu od Janusza R. pieniędzy, będących de facto łapówką, przelała je z powrotem na konto firmy budowlanej jako rzekomą zapłatę za utwardzenie drogi – wskazał rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej prok. Łukasz Łapczyński

Rzecznik PK dodał, że Dariusz U. miał również żądać od swoich podwładnych przekazania mu część przyznanych przez burmistrza nagród. Przedstawione burmistrzowi zarzuty dotyczą także nadużycia przez niego uprawnień poprzez własnoręczne wysłanie oraz zlecenie wysłania ze służbowych telefonów ponad 2 tys. tzw. SMS-ów premium. Wiadomości miały pomóc w wygraniu przez osobę, którą wspierał samorządowiec, konkursu medialnego "100 wpływowych kobiet Wielkopolski". Łączny koszt przesłania SMS-ów wyniósł blisko 8 tys. zł.

Dariusz U. miał także polecić poświadczenie nieprawy w dokumencie wystawionym dla zatrudnionej w gminie Weroniki G., dzięki czemu mogła ona wprowadzić w błąd bank przy uzyskiwaniu kredytu. - Nadto podjął nielegalne działania m.in. w celu wygrania przez Weronikę G. konkursu na zatrudnienie w Ośrodku Pomocy Społecznej, polegające m.in. na przekazaniu jej pytań konkursowych i odpowiedzi – dodał prok. Łapczyński.

Samorządowcowi zarzucono również naruszenie tajemnicy toczącego postępowania karnego. - Dariusz U. dopuścił się bowiem ujawnienia m.in. w mediach społecznościowych informacji z postępowania, które prowadzone było w trybie z wyłączeniem jawności – zaznaczył prokurator.

Ponadto w swoim oświadczeniu majątkowym za 2020 r. burmistrz miał zataić fakt, iż uzyskiwał 13 tys. zł miesięcznie z firmy ochroniarskiej, którą wcześniej prowadził.

Oprócz Dariusza U. zatrzymano: jego córkę, dwóch przedsiębiorców, Monikę Sz. – kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej, Małgorzatę S. – dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Murowana Goślina oraz Weronikę G. – obecnie pracownicę OPS, a wcześniej podwładną burmistrza.

Prok. Łapczyński wskazał, że przedsiębiorcy usłyszeli zarzuty łapownictwa, córka burmistrza zarzut pomocnictwa do przyjęcia łapówki, Monika Sz. zarzuty przekroczenia uprawnień majątkowych w celu osiągniecia korzyści majątkowej, pomocnictwa do oszustwa oraz poświadczenia nieprawdy w dokumencie, Małgorzata S. zarzuty przekroczenia uprawnień służbowych, zaś Weronika G. zarzuty oszustwa.

Z uwagi na obawę matactwa, rozwojowy charakter sprawy oraz grożącą Dariuszowi U. wysoką karą, śledczy wystąpili do sądu o tymczasowe aresztowanie burmistrza na trzy miesiące.

Wobec pozostałych podejrzanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozorów policji oraz poręczeń majątkowych. Prok. Łapczyński zaznaczył, że w stosunku do podejrzanych przedsiębiorców prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci zakazu ubiegania się o zamówienia publiczne, zaś dyrektor biblioteki i kierownik OPS zostały zawieszone w czynnościach służbowych.

Kontrowersje wokół burmistrza Murowanej Gośliny

Burmistrz Murowanej Gośliny w przeszłości był już wielokrotnie "bohaterem" mediów. W marcu 2021 roku zasłynął aferą narkotykową. Na krótkim filmie, który obiegł media widać było, jak spożywa substancje, które mogą być nielegalne. Sam zainteresowany bagatelizował całą sytuację na łamach "Super Expressu". Podkreślał, że "film przedstawia żartobliwą scenkę ze spotkania prywatnego, która została celowo wyjęta z kontekstu, aby sugerować, że były na nim obecne zabronione substancje".

Dariusz U. był także bohaterem nagrania, na którym było widać, jak całuje się ze swoją sekretarką. Ponadto swego czasu wysłał ponad 3 tysiące smsów, aby jego pełnomocniczka mogła wygrać plebiscyt „Głosu Wielkopolskiego”

Sonda
Czy szokowało Cię zachowanie burmistrza Murowanej Gośliny?
Roman Giertych zatrzymany przez CBA
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE