Dokumenty z danymi znalazły się w śmietniku, a powinny być zniszczone! Klienci banku w Pile są wściekli!

2021-07-20 13:16
Dokumenty z danymi znalazły się w śmietniku! Powinny być zniszczone! Klienci banku w Pile są wściekli!
Autor: muchosgracjas Dokumenty z danymi znalazły się w śmietniku! Powinny być zniszczone! Klienci banku w Pile są wściekli!

W jednym z kontenerów na śmieci w Pile znaleziono dokumenty z danymi klientów banku. To bulwersująca sprawa i taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Jak do tego doszło? Kto zawinił w tej sprawie? Sprawa najprawdopodobniej znajdzie swój finał w Urzędzie Ochrony Danych Osobowych i posypią się ogromne kary!

W Pile likwidowany jest oddział banku Santander. Jak donosi portal pila.naszemiasto.pl, w kontenerze na śmieci przy ulicy Sikorskiego znaleziono dokumenty z danymi klientów tej placówki! W minioną niedzielę na takie znalezisko natknął się jeden z mieszkańców miasta i poinformował o tym w swoich mediach społecznościowych.

- Dziś w drodze do bankomatu natrafiłem na kontener wypchany jakimiś dokumentami bankowymi. Bank zmienia siedzibę i postanowił pozbyć się starych papierów. Sposób w jaki to zrobiono rozp******* cały system RODO. Nie musiałem grzebać w tym kontenerze bo już na wierzchu natrafiłem dokumenty z peselemi, adresami itp. Jak dla mnie to nieźle baza danych. Nie wiem ile dni to tak sobie leży. Czy takie coś się gdzieś zgłasza? - napisał użytkownik muciosgracjas.

O sprawie dowiedziała się centrala banku, która wyjaśnia całą sytuację.

- Niezwłocznie po zgłoszeniu zabezpieczyliśmy dokumenty. W tej chwili wyjaśniamy wszystkie okoliczności tego zdarzenia oraz analizujemy pod kątem ewentualnego naruszenia ochrony danych osobowych. Kolejne działania będziemy podejmować niezwłocznie po zakończeniu tych czynności. Jest nam niezmiernie przykro z powodu tego incydentu, dokładamy starań, aby jak najszybciej to wyjaśnić - przekazała Ewa Krawczyk z biura prasowego Santander Bank Polska.

Zgodnie z procedurami dokumenty, które znalazły się w zewnętrznym kontenerze powinny zostać zniszczone. Tak się jednak nie stało. Wiele na to wskazuje, że sprawa swój finał znajdzie w Urzędzie Ochrony Danych Osobowych. Za złamanie przepisów RODO grożą potężne kary finansowe, które sięgają do 20 mln euro lub do 4 procent wartości rocznego światowego obrotu przedsiębiorstwa.

Złodzieje wysadzili bankomat w banku na Karłowicach
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE