Duże ognisko wirusa w Wielkopolsce! Obostrzenia w czterech lokalizacjach

2021-01-26 13:44 bm

Ptasia grypa znowu atakuje! W miejscowości Kiełpiny (pow. wolsztyński) pojawił się wirus H5N8. Zutylizowanych zostanie ponad 300 tysięcy ptaków! To jedno z większych ognisk, które pojawiły się w ostatnim czasie.

W ostatnich miesiącach wielokrotnie informowaliśmy o ogniskach ptasiej grypy w województwie wielkopolski. Teraz wirus H5N8 pojawił się w fermie kur niosek w miejscowości Kiełpiny (pow. wolsztyński). Do utylizacji przeznaczono 319 tysięcy ptaków w 8 kurnikach.

Zgłoszenie przez hodowców upadków kur niosek służby weterynaryjne odnotowały w piątek (22 stycznia). Tego samego dnia wysłano próby do laboratorium w Puławach, które potwierdziło dodatni wynik w badanych próbkach.

Od poniedziałku (25 stycznia) trwa proces utylizacji kur. W tej sprawie wojewoda wielkopolski wyda niezwłocznie rozporządzenie wyznaczające obszar zapowietrzony, obejmujący zasięgiem trzy kilometry i zagrożony – siedem kilometrów.

Wielkopolski Urząd Wojewódzki przekazał, że w związku z likwidacją ognisk ptasiej grypy funkcjonują w czterech lokalizacjach obowiązują obostrzenia. Jedno ognisko jest w powiecie szamotulskim, a trzy w wolsztyńskim.

Ptasia grypa w kujawsko-pomorskiem