Na poznańskim zlocie miłośników fantastyki możemy zawsze podziwiać ciekawe stroje uczestników

i

Autor: fot. Klapi, Wikimedia/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International Na poznańskim zlocie miłośników fantastyki możemy zawsze podziwiać ciekawe stroje uczestników

Festiwal Fantastyki Pyrkon 2015 - po drugiej stronie maski [ZDJĘCIA]

2015-05-25 10:30

W dniach 24-26 kwietnia odbyła się  piętnasta edycja Festiwalu Fantastyki Pyrkon w Poznaniu, na której mogliśmy przekonać się na czym polega sztuka cosplayu. Dlaczego niektórzy poświęcają mnóstwo czasu oraz  pracy, aby wcielić się w fikcyjnego bohatera?

Pyrkon - multiuniwersum

24 kwietnia dla każdego mniej wtajemniczonego mieszkańca Poznania mógł zacząć się nietypowo. Na ulicach miasta pojawiły się postaci nie do końca z tego świata. Wszystko to za sprawą największego w Polsce święta miłośników fantastyki (i nie tylko) Pyrkon, który co roku odbywa się właśnie w Poznaniu. Dla jednych jest to okazja do wysłuchania ciekawych prelekcji na tematy około-fantastyczne, inni wykorzystują te dni na zaprezentowanie swojego przebrania.

Pyrkon 2015

i

Autor: fot. Marta Glanc, Radio Eska Poznań Pyrkon 2015


Gesty i ruchy Jokera

Cosplay, czyli przebieranie się za postacie z gier, filmów czy komiksów towarzyszy wszelkim zlotom fanów fantastyki. Chociaż nazwa pochodzi od angielskiego costume playing - czyli dosłownie przebieranie, cosplayowicze zapożyczają nie tylko wygląd zewnętrzny danej postaci, lecz także jej zachowanie, sposób poruszania się czy  ton głosu. Osoby pragnące pokazać swój cosplay na Pyrkonie często miesiącami przygotowują się na te trzy dni, które spędzają jako ktoś zupełnie inny.

Moda na cosplay przywędrowała z Japonii - początkowo kojarzona była przede wszystkim z fanami japońskich komiksów a także gier komputerowych. Teraz cosplayuje się praktycznie każdego - od Jokera po... Jezusa. Na Pyrkonie mogliśmy spotkać popularnych superbohaterów, elfy czy rycerzy Jedi.  Janusz Korwin-Mikke, który niespodziewanie pojawił się na Pyrkonie, przez wielu podejrzewany był o cosplay. - To jest dopiero cosplay! Ktoś się przebrał za Korwina! - śmiali się uczestnicy Pyrkonu. W końcu idealny cospaly sprawia, że  trudno nam rozróżnić naśladowcę od oryginału.

Korwin-Mikke

i

Autor: www.prezydentkorwin.pl, materiały promocyjne Janusz Korwin-Mikke Korwin-Mikke


Cosplay jako ścieżka kariery
Co motywuje cospalyowiczów? Przede wszystkim dobra zabawa. Osoby przebrane cieszą się niezwykłą popularnością na takich zlotach jak Pyrkon. Poznają nowych ludzi, zyskują także prawdziwych fanów. Sława to także zyski. Dlatego cosplayowicze, powoli próbują zrobić ze swojego hobby nie tylko sposób na życie, ale także na zarobek.

-  Wiele firm deweloperskich czy portali o grach zauważa coraz większy potencjał w Cosplayu jeśli chodzi o promocję - tłumaczy Zuzanna Konarska czyli Sona - postać z gry sieciowej League of Legends.  Cospaly może być sposobem na reklamę gry, książki czy serialu, przez to, że wzbudza tak duże zainteresowanie. Jednakże na razie jest to przede wszystkim ciekawe hobby, które wciąż się w naszym kraju rozwija.

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki