Gdzie jest burza? W Wielkopolsce może zrobić się niebezpiecznie

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Gdzie jest burza? W Wielkopolsce może zrobić się niebezpiecznie

Gdzie jest burza? W Wielkopolsce może zrobić się niebezpiecznie

2021-05-17 11:26

Burze nadchodzą nad województwo wielkopolskiego. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie, które dotyczy części naszego regionu. Gdzie jest burza? Może być naprawdę niebezpiecznie!

Burze w województwie wielkopolskim. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał w poniedziałkowy poranek ostrzeżenie przed silnymi opadami deszczu i wyładowaniami atmosferycznymi.

- Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu od 25 mm do 35 mm, lokalnie ok. 45 mm. Po południu oraz wieczorem opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 75 km/h. Lokalnie możliwy grad - czytamy w komunikacie IMGW.

Ostrzeżenie obowiązuje w poniedziałek (17 maja) od godz. 13:00 do wtorku (18 maja) do godz. 6:00.

Na ten moment komunikat dotyczy powiatów: gnieźnieńskiego, słupeckiego, wrzesińskiego, średzkiego, jarocińskiego, krotoszyńskiego, pleszewskiego, tureckiego, ostrowskiego, kaliskiego, ostrzeszowskiego, kępińskiego, kolskiego i konińskiego.

Gdzie jest burza? [MAPA, RADAR]

Każdy, kto chce znać prognozy pogody z wyprzedzeniem, lubi korzystać ze specjalnych map, które przedstawiają rozwój sytuacji meteorologicznej w najbliższych godzinach. Jak sprawdzić, gdzie będzie burza? Współcześnie dzięki wielu aplikacjom i stronom internetowym możemy na bieżąco obserwować zmieniającą się pogodę. Poniżej mapka, gdzie można śledzić na bieżąco informacje dotyczące pogody.

Burze w Polsce. Jak się zachować w trakcie burzy?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało szereg wskazówek dotyczących zachowania się podczas występowania nagłych zjawisk atmosferycznych. Eksperci radzą m.in. jak się zachować podczas burzy. Poniżej szczegółowe wytyczne.

W domu:

  • zapewnij sobie dostęp do mediów np. poprzez przenośne radio (z bateriami) oraz awaryjne oświetlenie np. latarkę, świeczki, a także żywność, wodę oraz niezbędne lekarstwa;
  • zastanów się nad ewentualnymi drogami i miejscem ewakuacji. Jeżeli jesteś w centrum burzy lub huraganowego wiatru, zejdź do bezpiecznego pomieszczenia na najniższej kondygnacji domu, np. piwnic i usiądź pod ścianą nośną, z daleka od przeszklonych drzwi i okien;
  • usuń z balkonów, tarasów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie;
  • sprawdź zamknięcie okien i drzwi oraz zabezpiecz je skutecznie przed otwarciem. Pamiętaj również, że w czasie burzy nie należy podchodzić do okien;
  • nie wychodź lub wyjeżdżaj z domu, jeśli nie musisz (przełóż odwiedziny lub zakupy);
  • wyłącz urządzenia elektryczne i gazowe (zawory, bezpieczniki);
  • unikaj korzystania z telefonu komórkowego.
Sonda
Czy boisz się burzy?
Pierwsza wiosenna burza nad Warszawą

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki