Gdzie jest burza? W Wielkopolsce może zrobić się niebezpiecznie

Gdzie jest burza? W Wielkopolsce może zrobić się niebezpiecznie
Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Gdzie jest burza? W Wielkopolsce może zrobić się niebezpiecznie

Burze nadchodzą nad województwo wielkopolskiego. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie, które dotyczy części naszego regionu. Gdzie jest burza? Może być naprawdę niebezpiecznie!

Burze w województwie wielkopolskim. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał w poniedziałkowy poranek ostrzeżenie przed silnymi opadami deszczu i wyładowaniami atmosferycznymi.

- Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu od 25 mm do 35 mm, lokalnie ok. 45 mm. Po południu oraz wieczorem opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 75 km/h. Lokalnie możliwy grad - czytamy w komunikacie IMGW.

Ostrzeżenie obowiązuje w poniedziałek (17 maja) od godz. 13:00 do wtorku (18 maja) do godz. 6:00.

Na ten moment komunikat dotyczy powiatów: gnieźnieńskiego, słupeckiego, wrzesińskiego, średzkiego, jarocińskiego, krotoszyńskiego, pleszewskiego, tureckiego, ostrowskiego, kaliskiego, ostrzeszowskiego, kępińskiego, kolskiego i konińskiego.

Gdzie jest burza? [MAPA, RADAR]

Każdy, kto chce znać prognozy pogody z wyprzedzeniem, lubi korzystać ze specjalnych map, które przedstawiają rozwój sytuacji meteorologicznej w najbliższych godzinach. Jak sprawdzić, gdzie będzie burza? Współcześnie dzięki wielu aplikacjom i stronom internetowym możemy na bieżąco obserwować zmieniającą się pogodę. Poniżej mapka, gdzie można śledzić na bieżąco informacje dotyczące pogody.

Burze w Polsce. Jak się zachować w trakcie burzy?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało szereg wskazówek dotyczących zachowania się podczas występowania nagłych zjawisk atmosferycznych. Eksperci radzą m.in. jak się zachować podczas burzy. Poniżej szczegółowe wytyczne.

W domu:

  • zapewnij sobie dostęp do mediów np. poprzez przenośne radio (z bateriami) oraz awaryjne oświetlenie np. latarkę, świeczki, a także żywność, wodę oraz niezbędne lekarstwa;
  • zastanów się nad ewentualnymi drogami i miejscem ewakuacji. Jeżeli jesteś w centrum burzy lub huraganowego wiatru, zejdź do bezpiecznego pomieszczenia na najniższej kondygnacji domu, np. piwnic i usiądź pod ścianą nośną, z daleka od przeszklonych drzwi i okien;
  • usuń z balkonów, tarasów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie;
  • sprawdź zamknięcie okien i drzwi oraz zabezpiecz je skutecznie przed otwarciem. Pamiętaj również, że w czasie burzy nie należy podchodzić do okien;
  • nie wychodź lub wyjeżdżaj z domu, jeśli nie musisz (przełóż odwiedziny lub zakupy);
  • wyłącz urządzenia elektryczne i gazowe (zawory, bezpieczniki);
  • unikaj korzystania z telefonu komórkowego.
Pierwsza wiosenna burza nad Warszawą
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE