Zamieszki pod komendą policji w Koninie. W ruch poszły kamienie i butelki! [WIDEO]

i

Autor: Screen z transmisji Lm.pl

Konin: Mundurowi o sprawie zastrzelonego 21-latka: "Nasz policjant jest NIEWINNY"

2019-11-21 15:20

Komenda Główna Policji zabrała głos w sprawie wydarzeń w Koninie. Tam przez jednego z funkcjonariuszy został zastrzelony 21-letni Adam C. - W świetle prawa i oceny kierownictwa polskiej Policji nasz policjant jest niewinny, a przebieg podjętej interwencji wyjaśni szczegółowe, niezależne śledztwo prowadzone przez Prokuraturę - czytamy w oświadczeniu.

Na stronie internetowej Komendy Głównej Policji pojawiło się oświadczenie wydane przez Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka oraz kierownictwo polskiej Policji. Funkcjonariusze stanowczo się w nim sprzeciwiają atakowaniu policji, jakie miało miejsce po wydarzeniach w Koninie.

- Niestety część osób, nie potrafiąc uszanować zarówno tragedii rodziny, jak i codziennej, ciężkiej, często ofiarnej służby policjantów, już zdaje się wydała wyrok na policjanta, który podczas interwencji użył broni palnej - czytamy na stronie Komendy Głównej Policji.

- Zdecydowanie przeciwstawiamy się takim zachowaniom, jasno podkreślając, iż nie ma przyzwolenia Komendanta Głównego Policji ani kierownictwa polskiej i wielkopolskiej Policji na fizyczne i werbalne ataki na policjantów oraz propagowanie hejtu i rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji w Internecie - kontynuują funkcjonariusze. - Należy pamiętać, że każdy, kto podnosi rękę na policjanta, znieważa go lub oczernia w oczach opinii publicznej, powinien liczyć się z konsekwencjami prawnymi i zdecydowaną reakcją ze strony Policji - dodają

Policjanci wspomnieli również, że "większość społeczeństwa zachowuje w obliczu tej tragedii właściwą postawę". Władze polskiej policji odniosły się także do kolegi, który śmiertelnie postrzelił 21-latka. Mężczyzna przebywa na leczeniu w jednym ze szpitali w Wielkopolsce i ma zapewnioną pomoc prawną i psychologiczną.

Jaki los czeka policjanta?

- Dalsze decyzje w tej sprawie będzie podejmowała niezależna Prokuratura i ewentualnie Sąd, które z pewnością nie będą się kierować zachowaniami oraz opiniami pijanych i agresywnych chuliganów. W świetle prawa i oceny kierownictwa polskiej Policji nasz policjant jest niewinny, a przebieg podjętej interwencji wyjaśni szczegółowe, niezależne śledztwo prowadzone przez Prokuraturę - dodają mundurowi.

Adam C. zastrzelony przez policjanta

Dramat rozegrał się w czwartek (14 listopada) około godz. 10:00 na osiedlu Wyszyńskiego w Koninie. Funkcjonariusze chcieli wylegitymować grupę trzech mężczyzn (21-latka i dwóch 15-latków). W pewnym momencie jeden z nich zaczął uciekać. - Doszło do sytuacji, w której policjant zmuszony był użyć broni. Mężczyzna został postrzelony. Mimo reanimacji zmarł - mówili policjanci.

W czwartek (21 listopada) odbył się pogrzeb 21-latka. W sprawie prowadzone jest śledztwo w kierunku nieumyślnego nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego i nieumyślnego spowodowania śmierci. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE