Nielegalne papierosy z Białorusi w okolicach Wronek

i

Autor: Wielkopolska Policja Nielegalne papierosy z Białorusi w okolicach Wronek

Nielegalne papierosy z Białorusi w okolicach Wronek. Sprawcy złapani w lesie [ZDJĘCIA]

2020-05-29 16:28

Policjanci z Poznania zatrzymali sześć osób podejrzanych o udział w przemycie wyrobów tytoniowych. Na terenie gminy Wronki zabezpieczono ogromne ilości papierosów bez polskich znaków akcyzy. Proceder trwał od jakiegoś czasu, a zatrzymanym grozi kilka lat więzienia.

Do zatrzymania doszło we wtorek (26 maja) na terenie powiatu szamotulskiego w gminie Wronki. Funkcjonariusze już od jakiegoś czasu mieli wytypowane miejsce, w którym osoby zajmują się procederem. Przyjmowane były tam transporty papierosów z Białorusi, a następnie kartony z towarem były przekładane do mniejszych samochodów dostawczych.

- Zabezpieczono 4 900 000 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. Wszystko było zapakowane w kartony. Straty skarbu państwa to ponad 5 500 000 złotych z tytułu niezapłaconych podatków - relacjonuje Maciej Święcichowski z wielkopolskiej policji.

Łącznie sześć osób usłyszało zarzuty. To pięciu obywateli polskich oraz Białorusin - kierowca ciężarówki, którą przywieziono nielegalne wyroby tytoniowe.

- Mężczyźni usłyszeli zarzut że w okresie od kwietnia do maja 2020 roku w krótkich odstępach czasu, w celu osiągniecia korzyści majątkowej, czyniąc sobie z popełnienia przestępstw skarbowych stałe źródło dochodu, przyjęli na przechowanie i organizowali przewóz wprowadzonych na teren Polski bez zgłoszenia celnego papierosów nie oznaczonych polskimi znakami akcyzy, czym narazili na uszczuplenie podatku akcyzowego i VAT o wielkiej wartości - opowiada prok. Łukasz Wawrzyniak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu

Sąd wobec zatrzymanych zastosował 3 miesięczny areszt tymczasowy. Za popełnione przestępstwo grozi im kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Autobus uderzył w drzewo w Górze Kalwarii.
Nasi Partnerzy polecają