Niemieckie archiwum szuka krewnych polskiego kominiarza. Mają po nim cenne pamiątki

2021-05-13 10:48 Ewa Ruszkiewicz
Poszukiwana rodzina Janusza Klinkowskiego
Autor: Archiwum w Bad Arolsen Poszukiwana rodzina Janusza Klinkowskiego

Te historie wciąż chwytają za serce… Niemieckie Centralne Archiwum Obozów Koncentracyjnych w Bad Arolsen, zajmujące się badaniami nad ofiarami prześladowań w okresie II wojny światowej, posiada przedmioty należące przed laty do gnieźnianina Janusza Klinkowskiego. To między innymi zegarek, papierośnica i spinki do mankietów. Te drobne przedmioty dla rodziny mogą być bezcenną pamiątką po krewnym. Archiwiści właśnie ich szukają.

Chociaż Janusz Klinkowski urodził się w Berlinie, większość życia spędził w Gnieźnie. Był kominiarzem. Miał żonę i jedno dziecko.

W maju 1940 r. policja z pobliskiego Inowrocławia aresztowała go za „antyniemieckie zachowanie”. Wkrótce potem został wywieziony do obozu koncentracyjnego Dachau, a potem -  w kwietniu 1942 r. - SS deportowało pana Janusza do obozu koncentracyjnego Stutthoff. Tam mężczyzna był zmuszony do pracy w ambulatorium. W październiku 1944 r. został przeniesiony do obozu koncentracyjnego Neuengamme. Wiadomo, że Janusz Klinkowski zmarł 20 maja 1945 r. w szpitalu w Rotenburgu koło Bremy. Arolsen Archives przechowuje jego osobiste rzeczy. Z kolei w polskim archiwum zachowały się akta sprawy o uznanie Janusza Klinkowskiego za zmarłego z wniosku jego żony Teresy Klinkowskiej-Sąd Grodzki w Gnieźnie. Naziści zabrali mu - tak jak i innym zatrzymywanym - jego najcenniejsze przedmioty.

Archiwum przypomina, że z okazji 76. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Stutthof, przypadającej na 9 maja 2021 r., Arolsen Archives wraz z Muzeum Stutthof/Stutthof Museum udostępniają wystawę online #StolenMemory, przedstawiającą losy więźniów tego obozu. Wystawę można obejrzeć TUTAJ. Wystawa opowiada historie 20 osób, których ostatnie pamiątki znalazły się w archiwum. Arolsen Archives udało się dotrzeć do sześciu rodzin więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof. Pozostałe 14 rodzin jest nadal poszukiwanych. Pracownicy archiwum chcą im oddać zagrabione pamiątki.

Makabryczne odkrycie w Kamieniu Krajeńskim. Zwęglone zwłoki w aucie!
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE