Podpisanie przez Andrzeja Dudę ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

i

Autor: MAREK BORAWSKI/KPRP Podpisanie przez Andrzeja Dudę ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Nowe święto państwowe! Andrzej Duda podpisał ustawę. Będzie wolne od pracy?

2021-11-23 15:34

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego to nowe święto państwowe, które przypadać będzie na 27 grudnia, czyli w rocznicę wybuchu zrywu. Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek (23.11) ustawę w tej sprawie. - Ustanowienie Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego to akt sprawiedliwości wobec tego niesłychanie ważnego czynu zbrojnego. Cieszę się, że to święto na trwałe wpisze się do oficjalnego kalendarza Rzeczypospolitej - powiedział Duda o nowym święcie państwowym. Czy 27 grudnia będzie dniem wolnym od pracy? Czytaj szczegóły na se.pl.

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Nowe święto państwowe 27 grudnia

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego będzie przypadał 27 grudnia, czyli dokładnie w rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Prezydent Andrzej Duda we wtorek (23 listopada) podpisał w tej sprawie ustawę, która ustanawia nowe święto państwowe. - Cieszę się ogromnie, że święto to od tego roku wpisze się na trwałe do oficjalnego kalendarza Rzeczypospolitej. To jest pewien akt swoistej, dziejowej - może to bardzo wielkie słowo - ale po prostu sprawiedliwości wobec Powstania Wielkopolskiego jako niesłychanie ważnego czynu zbrojnego tamtego czasu - mówił Duda przypominając, że powstanie wielkopolskie było wielkim sukcesem, ale przez wiele lat niedocenianym w przestrzeni ogólnopolskiej.

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Nowe święto państwowe. Z jakiej okazji?

Nowe święto państwowe 27 grudnia będzie upamiętnieniem bohaterskiego zrywu niepodległościowego, które miało miejsce tego dnia w 1918 roku. Chodzi oczywiście o powstanie wielkopolskie. Wybuchło ono 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie zostało ono wyzwolone 6 stycznia 1919 r., kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski. W wyniku podpisanego przez Niemcy i państwa Ententy rozejmu w Trewirze uznano zdobycze powstańców. Wielkopolska stała się częścią II Rzeczpospolitej Polskiej. Decyzję tę potwierdził traktat wersalski z czerwca 1919 roku.

Nowe święto państwowe 27 grudnia. Czy będzie wolne od pracy?

Czy 27 grudnia będzie wolny od pracy? Ogółem w kalendarzu mamy 13 dni, które są ustawowo wolne od pracy. Niestety, 27 grudnia nie będzie kolejną taką okazją. Podpisana przez prezydenta ustawa tego nie przewiduje.

Sonda
Mamy nowe święto państwowe. Cieszysz się?
Tak Andrzej Duda obchodził Dzień Wszystkich Świętych

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki