Polacy też mają szczepionkę na koronawirusa! Dostały ją właśnie myszy

2020-11-16 14:18 mrok
Tu powstaje polska szczepionka na koronawirusa
Autor: Paweł Jaskółka/SE Uniwersytet Medyczny w Poznaniu pracuje nad szczepionką

To naprawdę dobra wiadomość! Polscy naukowcy mają już polską szczepionkę na koronawirusa. Właśnie została podana myszom w laboratorium! Badacze sprawdzą, jaką odpowiedź immunologiczną wywołuje szczepionka. - Idzie nam szybciej niż myśleliśmy - mówi prof. Andrzej Mackiewicz z Wielkopolskiego Centrum Onkologii, kierownik Katedry Biotechnologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Pierwszy raz o polskim zespole naukowców, który pracuje nad szczepionką na COVID-19, informowaliśmy w Super Expressie w maju. Zespołowi przewodniczy prof. Andrzej Mackiewicz, znany na całym świecie między innymi z tego, że wynalazł terapeutyczną szczepionkę na czerniaka. Dzięki profesorowi udało się uratować życie wielu osobom. Teraz to on jest szansą na polską szczepionkę.

CZYTAJ: Koronawirus. Polska szczepionka na COVID-19 już we wrześniu! Naukowcy z Poznania są na ostatniej prostej

- Szczepionka na koronawirusa jest bardzo podobna do naszej szczepionki rakowej - mówi Mackiewicz i tłumaczy, że do komórek (tym razem nie nowotworowych), do których wkłada się ten sam gen, który jest przy szczepionkach rakowych, dokłada również wybrane geny samego wirusa. - Wtedy ta komórka przypomina cechy wirusa. Najważniejsze to, by wzbudzić odpowiedź immunologiczną. Krótko mówiąc, w naszej szczepionce są już gotowe elementy wirusa (białka nie RNA) i będą te same u wszystkich zaszczepionych - wyjaśnia profesor i dodaje, że zespół dysponuje czymś bardzo ważnym - biologicznym adiuwantem, czyli wspomagaczem, skonstruowanym przy pomocy inżynierii genetycznej. - Są to składniki ciała człowieka, nic obcego dla organizmu, nie będą więc toksyczne. Mamy pozytywne doświadczenia w tym zakresie, bo w ciągu 30 lat daliśmy ponad 36 tys. dawek szczepionki czerniakowej i praktycznie nie mieliśmy NOP-ów, czyli niepożądanych odczynów poszczepiennych - tłumaczy Mackiewicz.

Profesor właśnie poinformował, że prace nad polską szczepionką idą w bardzo zadowalającym tempie. - Została już podana myszom - mówi naukowiec i dodaje, że badacze szykują się do jej produkcji. Problemem niestety wciąż pozostają pieniądze. - Wciąż brakuje funduszy - mówi Mackiewicz.

Nowa karetka w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE