Poznań. 1 sierpnia nie zawyją syreny! Jasna deklaracja władz miasta

i

Autor: CZK/ Kancelaria Senatu RP Poznań. 1 sierpnia nie zawyją syreny! Jasna deklaracja władz miasta

W trosce o Ukraińców

Poznań. 1 sierpnia nie zawyją syreny! "Świętujemy w ciszy"

2022-07-28 17:11

Syreny alarmowe uruchamiane w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego to tradycja, która pielęgnowana jest od wielu lat. Okazuje się, że 1 sierpnia 2022 roku nie usłyszymy ich w Poznaniu. Dlaczego? Szczegóły w artykule.

Syreny alarmowe uruchamiane są w sytuacjach zagrożenia lub wtedy, gdy upamiętniamy jakieś wydarzenia. Od wielu lat 1 sierpnia można było je usłyszeć w związku z rocznicą wybuchu powstania warszawskiego. Wtedy to w Godzinę W , czyli o godz. 17:00 głośno wybrzmiewały. W tym roku będzie jednak inaczej. - Podjąłem decyzję, by tym razem nie uruchamiać o godzinie "W" syren alarmowych, z uwagi na przebywających w naszym mieście gości z Ukrainy. Dźwięk ten mógłby wywołać u nich wspomnienia tragedii, jaka spotkała ich na skutek rosyjskiej napaści na ich kraj. Nie chcemy powodować u nich niepokoju, dlatego w tym roku świętujemy w ciszy - przekazał prezydent Poznania.

CZYTAJ: Gmina zasłynęła z pijackich wybryków swojego wójta. Mieszkańcy wybrali jego następcę

Warto zauważyć, że Prezydent Poznania podobną decyzję podjął także w przypadku uruchomienia syren alarmowych 10 kwietnia, czyli w rocznicę katastrofy smoleńskiej. Należy jednak zwrócić uwagę, że syreny alarmowe były uruchamiane w Poznaniu wiele razy w ciągu ostatnich miesięcy. Miało to miejsce m.in. 28 lipca, gdy w wilku miejscach trwały testy.

Władze miasta zapewniają, że powstanie warszawskie będzie upamiętnione, ale w innym sposób. Obchody odbędą się m.in. pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

Jakie jest Wasze zdanie na temat uruchomienia syren alarmowych 1 sierpnia w godzinę W? Możecie wypowiedzieć się w poniższej sondzie.

Sonda
Czy 1 sierpnia syreny alarmowe powinny być uruchomione?
Powstanie Warszawskie tworzy wspólnotę. Jan Ołdakowski o rocznicy powstania i nowej roli Muzeum