Poznań: Aplikacja do wyszukiwania... grobów! Przestaniemy błądzić po cmentarzach?

2015-10-27 9:52 Marta Glanc
Z wyszukiwarki korzystają przede wszystkim przyjezdni, lecz nie tylko
Autor: fot. Wikimedia/ Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Z wyszukiwarki korzystają przede wszystkim przyjezdni, lecz nie tylko

Poznański GEOPOZ zachęca do korzystania z internetowej wyszukiwarki grobów, w której znajdziemy dane z ponad dwudziestu nekropolii stolicy Wielkopolski. Zamiast błądzić po cmentarzu, możemy namierzyć grób bliskich m.in. za pomocą telefonu komórkowego. 

Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego przypomina o możliwości odnalezienia grobów swoich bliskich przez... Internet. Specjalna aplikacja, dzięki której możemy zlokalizować miejsce pochówku zawiera dane z 23 poznańskich cmentarzy, w tym tych, gdzie zgubić się najłatwiej czyli na Miłostowie czy Górczynie. Jak korzystać z tej aplikacji?

Wyszukiwarka grobów w Poznaniu 

Położenie grobu można odnaleźć po nazwisku osoby zmarłej, po dacie urodzenia lub zgonu a także po oznaczeniach kwatery, rzędu i miejsca pochówku. Wyszukiwarka cieszy się dużym powodzeniem na tydzień przed Świętem Zmarłych- generuje wtedy nawet  trzykrotnie więcej wejść. 

- Można w ten sposób jakby nawigować, jak ktoś się zgubi na takich dużych cmentarzach jak na Junikowie czy Miłostowie, do tego miejsca, gdzie grób jest położony - tłumaczy Radiu ESKA Ryszard Lorenc z GEOPOZu

Aplikacje możemy pobrać na nasz telefon komórkowych, jeżeli korzystamy z systemu android. Aplikację Sakralny Poznań znajdziemy tutaj. Internetową wyszukiwarkę z kolei znajdziemy pod tym adresem. 

Z wyszukiwarki grobów korzysta rocznie około 15 tysięcy osób.