Poznań: Piekielny upał to nie wszystko! Może zrobić się niebezpiecznie

2021-06-21 15:59
Poznań: Piekielny upał to nie wszystko! Może zrobić się niebezpiecznie
Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Poznań: Piekielny upał to nie wszystko! Może zrobić się niebezpiecznie

Ciągle obowiązuje ostrzeżenie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dotyczące upałów. To jednak nie wszystko. Instytucja wydała kolejny alert. Może zrobić się niebezpiecznie w całym kraju. Nowy komunikat dotyczy także Poznania. Szczegóły w artykule.

Od kilku dni w całej Polsce obowiązuje ostrzeżenie przed upałami. Termometry pokazują w całej Polsce wysokie temperatury, które przekraczają 30 stopni Celsjusza. To jednak nie wszystko. IMGW wydało kolejne ostrzeżenie, które obowiązuje w Poznaniu i całym województwie wielkopolskim.

- Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h. Miejscami grad - czytamy w komunikacie.

Ostrzeżenie obowiązuje w poniedziałek (21 czerwca) od godz. 15:00 do godz. 2:00 we wtorek (22 czerwca), a synoptycy szacują prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska na 90 procent.

Gdzie jest burza? [MAPA, RADAR]

Każdy, kto chce znać prognozy pogody z wyprzedzeniem, lubi korzystać ze specjalnych map, które przedstawiają rozwój sytuacji meteorologicznej w najbliższych godzinach. Jak sprawdzić, gdzie będzie burza? Współcześnie dzięki wielu aplikacjom i stronom internetowym możemy na bieżąco obserwować zmieniającą się pogodę.

Burze w Polsce. Jak się zachować w trakcie burzy?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało szereg wskazówek dotyczących zachowania się podczas występowania nagłych zjawisk atmosferycznych. Eksperci radzą m.in. jak się zachować podczas burzy. Poniżej szczegółowe wytyczne.

W domu:

  • zapewnij sobie dostęp do mediów np. poprzez przenośne radio (z bateriami) oraz awaryjne oświetlenie np. latarkę, świeczki, a także żywność, wodę oraz niezbędne lekarstwa;
  • zastanów się nad ewentualnymi drogami i miejscem ewakuacji. Jeżeli jesteś w centrum burzy lub huraganowego wiatru, zejdź do bezpiecznego pomieszczenia na najniższej kondygnacji domu, np. piwnic i usiądź pod ścianą nośną, z daleka od przeszklonych drzwi i okien;
  • usuń z balkonów, tarasów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie;
  • sprawdź zamknięcie okien i drzwi oraz zabezpiecz je skutecznie przed otwarciem. Pamiętaj również, że w czasie burzy nie należy podchodzić do okien;
  • nie wychodź lub wyjeżdżaj z domu, jeśli nie musisz (przełóż odwiedziny lub zakupy);
  • wyłącz urządzenia elektryczne i gazowe (zawory, bezpieczniki);
  • unikaj korzystania z telefonu komórkowego.
Upał w starych tramwajach. Wciąż bardzo dużo jeździ ich po stolicy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE