Poznań: Podczas budowy trasy na Naramowice odnaleziono schron! [WIDEO]

2020-01-16 8:40 EIPOZ
Poznań: Podczas budowy trasy na Naramowice odnaleziono schron!
Autor: PIM

Od kilku tygodni w rejonie ulicy Naramowickiej w Poznaniu trwają prace archeologiczne. Ma to związek z budową nowej trasy tramwajowej. Archeolodzy znaleźli już pozostałości po dawnym cmentarzu ewangelickim, a ostatnio natknęli się na schron wojskowy! Czy to może opóźnić prace?

Pod koniec 2021 roku poznaniacy mają korzystać z nowej trasy tramwajowej, która dotrze na Naramowice. Od kilku tygodni trwają prace archeologiczne w rejonie parku Kosynierów, gdzie znaleziono pozostałości po dawnym cmentarzu oraz ślady prastarej osady sprzed dwóch tysięcy lat.

- Mieszkańcy mogą już zaobserwować, że na Naramowicach dużo dzieje się w związku z budową trasy. W tym tygodniu archeolodzy pojawili się w rejonie skrzyżowania ulic Lechickiej i Naramowickiej oraz schronów przy ul. Sarmackiej, trwają też badania w parku Kosynierów. Kontynuujemy wyburzenia budynków kolidujących z inwestycją – przekazał Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

To jednak nie wszystko. Przy ul. Sarmackiej odkopano schron, który jest badany przez specjalistów. Ponadto w rejonie skrzyżowania ul. Lechickiej i Naramowickiej archeolodzy spodziewają się m. in schronu amunicyjnego, artyleryjskiego oraz mobilizacyjnego.

W tym momencie trwa także wyburzanie budynków, które kolidują z planowaną trasą na Naramowice. Do tej pory zakończono rozbiórkę budynków znajdujących się przy ul. Czarna Rola, Sarmackiej 1 oraz Naramowickiej 149. Trwa rozbiórka budynków przy ul. Jasna Rola oraz ul. Naramowickiej 213.

- Aktualnie wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem. Obecnie prowadzimy prace przygotowawcze, natomiast wiosną - po uzyskaniu decyzji ZRID - rozpoczniemy budowę nowego odcinka trasy tramwajowej - dodaje prezes PIM.

Trasa na Naramowice ma mieć długość ok. 3,3 km. Władze zapowiadają, że poznaniacy będą mogli z niej korzystać już pod koniec 2021 roku.