Poznań protestuje. Będzie marsz przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego [WIDEO]

2020-10-23 15:22 bm
Pogrzeb praw kobiet. Protest po wyroku TK w Krakowie
Autor: Łukasz Gągulski

W piątek w Poznaniu odbędzie się protest przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. To efekt czwartkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że aborcja z przesłanki embriopatologicznej jest niezgodna z konstytucją. Protesty odbywać się będą w całej Polsce. Sprawdź szczegóły dotyczące protestu w Poznaniu.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Oznacza to, że obecnie aborcja jest możliwa tylko w przypadku, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego, zaostrzająca prawo aborcyjne i przekreślająca tzw. aborcyjny kompromis, wywołała protesty w całym kraju. W piątek protest planowany jest w Poznaniu. O godz. 17:00 zapowiedziany jest spacer pod hasłem "Matka - Polka - Więźniarka".

Protestujący rozpoczną marsz od siedziby Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Młyńskiej 14/2, a zakończą go w okolicach Teatru Polskiego.

Strajk kobiet w Poznaniu

- Oplećmy Poznań naszym sprzeciwem! Wiemy, że pandemia, wiemy, że PiS nakazał swojemu Trybunałowi nieKonstytucyjnemu odebrać nam resztki wolności nieprzypadkowo właśnie teraz. Będziemy protestować, bo trzeba pokazać światu, że walczymy. I dlatego, że wierzymy, iż presja ma sens - piszą organizatorzy.

Organizatorzy podkreślają, że nie jest to zgromadzenie, a osoby, które wezmą udział proszone są o zachowanie dystansu społecznego, zakrywanie ust i nosa.

Strajk Kobiet. Zakaz aborcji. Protestujący pod siedzibą PiS