Poznań stracił miliony złotych! Znamy deficyt budżetowy miasta

2021-06-16 7:54
Poznań stracił miliony złotych! Znamy deficyt budżetowy miasta
Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Poznań stracił miliony złotych! Znamy deficyt budżetowy miasta

We wtorek odbyła się sesja Rady Miasta Poznania. Radni udzielili na niej prezydentowi Jackowi Jaśkowiakowi wotum zaufania i absolutorium. Dowiedzieliśmy się także ile pieniędzy straciło miasto w 2020 roku. To ogromna suma!

We wtorek (15 czerwca) Rada Miasta Poznania udzieliła prezydentowi Jackowi Jaśkowiakowi wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu na 2020 r. Za udzieleniem prezydentowi absolutorium zagłosowało 24 radnych Koalicji Obywatelskiej i klubu Wspólny Poznań, a ośmioro radnych PiS zagłosowało przeciw. Za udzieleniem Jackowi Jaśkowiakowi wotum zaufania zagłosowało 26 radnych, a ośmioro było przeciw.

Poznański magistrat podał, że w 2020 r. dochody budżetu miasta wyniosły 4,36 mld zł, a wydatki osiągnęły poziom 4,38 mld zł, co oznacza, że rok budżetowy zakończył się deficytem w wysokości 17,9 mln zł.

Z powodu pandemii koronawirusa budżet Poznania stracił m.in. ok. 35 mln zł przychodów z PIT oraz 67 mln zł dochodów ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej. Na przeciwdziałanie skutkom pandemii Poznań wydał ponad 20 mln zł, w tym na zapewnienie właściwej infrastruktury technicznej szpitala miejskiego im. J. Strusia ponad 5 mln zł.

Wśród wydatków majątkowych najwięcej pieniędzy w ub. roku budżet Poznania kosztowały inwestycje transportowe - ponad 340 mln zł. W ub. roku na przebudowę trasy Kórnicka - os. Lecha - rondo Żegrze wraz z budową odcinka od ronda Żegrze do ul. Unii Lubelskiej wydano 44,3 mln zł, a na budowę trasy tramwajowej od pętli Wilczak do Naramowic - niemal 24 mln zł, z kolei na budowę Wartostrady – ponad 12 mln zł.

Ponad 77 mln zł wydano na ochronę środowiska i gospodarkę komunalną, w tym 11,3 mln zł przeznaczono na ochronę powietrza i klimatu w Poznaniu, ponad 4 mln zł na budowę i modernizację parków i zieleńców, a niemal 3 mln zł na rewaloryzację parku Drwęskich.

Na gospodarkę przestrzenną i nieruchomości oraz rewitalizację z budżetu Poznania wydano ponad 73 mln zł, a duże inwestycje oświatowe miasto kosztowały ponad 50 mln zł.

Podczas sesji prezydent Jaśkowiak przedstawił raport o stanie miasta, który zawiera najważniejsze dane o Poznaniu, jego strukturze czy demografii. Jaśkowiak podkreślił, że Poznań ma wysokie oceny wiarygodności kredytowej największych agencji ratingowych.

- Wysokie ratingi oznaczają, że miasto ma bardzo wysoką zdolność do wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań. Niezależnie instytucje doceniają rozważną politykę finansową Poznania oraz wysokiej jakości usługi publiczne – zaznaczył.

Według przedstawionych danych pomimo pandemii COVID-19 liczba firm zarejestrowanych w Poznaniu zwiększyła się do 118,8 tys., a według szacunków na koniec 2020 r. wielkość bezpośrednich inwestycji zagranicznych w mieście wyniosła 7,7 mld euro. W Poznaniu zainwestowało ponad 270 dużych inwestorów z zagranicy.

W 2020 r. w stolicy Wielkopolski było zarejestrowanych 10,7 tys. firm z sektorów kreatywnych; działało też ponad 20 studiów produkcji gier komputerowych.

- Ten rok był wyjątkowo trudny dla nas wszystkich; dla miasta, dla urzędników, dla radnych. Natomiast w tych trudnych okolicznościach po pierwsze dziękuję za współpracę, za umiejętność podejmowania trudnych decyzji przez radnych, ale też dziękuję przede wszystkim mieszkańcom za taką prawdziwą solidarność – mówił w czasie sesji prezydent Jaśkowiak. Jak ocenił „w tych trudnych warunkach pandemii poradziliśmy sobie w Poznaniu”.

Przemawiająca w imieniu radnych PiS Klaudia Strzelecka przyznała, że ub. rok był wyjątkowo trudny, jednak na niektóre z dziedzin budżetu miasta pandemia nie miała zbyt dużego wpływu. Dodała też, że „większość wydatków miasta to zadania stałe, które niezależnie od zewnętrznych czynników muszą zostać zrealizowane”.

- Największym jednak problem miasta są inwestycje – zarówno duże, jak i małe. Sprawy, które są jak kula u nogi, która pogrąża miasto w niemocy i przypomina o popełnionych błędach, o niespełnionych obietnicach, o niewyremontowanych drogach, o zanieczyszczonym powietrzu, o środkach, z których nie możemy skorzystać przez ciągłe opóźnienia – powiedziała Strzelecka.

Radna zadeklarowała, że jej klub będzie udzielał wsparcia i pomagał przy realizacji zadań miasta.

- Jesteśmy otwarci na współpracę i pomoc w przezwyciężeniu skutków popełnionych błędów i obiektywnych trudności. Niemniej tu jest potrzebna współpraca obustronna – podkreśliła.

Przemawiający w imieniu klubu radnych Koalicji Obywatelskiej Wojciech Kręglewski podkreślił, że „Poznań jest prowadzony w sposób zrównoważony i odpowiedzialny”.

- Widać, że wszystkie parametry, które są związane z funkcjonowaniem miasta są prowadzone w sposób prawidłowy. I to nie zasługa samego prezydenta Jacka Jaśkowiaka, ale przede wszystkim jest to zasługa wszystkich pracujących w urzędzie i agendach miasta. Każdy pracownik przyłożył się do tego, że wynik i raport o stanie Miasta Poznania na rok 2020 wygląda tak, a nie inaczej - mówił.

Express Biedrzyckiej - Jacek Jaśkowiak: Dworczyk jest perłą w koronie tego rządu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE