Ruszył sezon nad Wartą! Działają już plaże, a statki kursują po rzece

2017-06-02 12:44

Od 1 czerwca znów można korzystać z atrakcji nad Wartą – działają tu cztery plaże z boiskami, leżakami i punktami gastronomicznymi. Każdy może też wybrać się w rejs statkiem po najbliższej okolicy.

Można się m.in. wybrać w rejs po Warcie.

i

Autor: Archiwum serwisu Można się m.in. wybrać w rejs po Warcie.

W ostatnich latach coraz więcej osób spędza wolny czas nad Wartą, bo dzięki systematycznym inwestycjom, w okresie letnim jest tutaj co robić. Tegoroczny sezon rozpoczęto 1 czerwca.

- Chcemy maksymalnie wykorzystywać potencjał rzeki, który przez wiele lat był uśpiony. Naszym celem jest to, by tereny nadwarciańskie tętniły życiem nie tylko w sezonie letnim, ale przez cały rok, bo to ma dla miasta bardzo duże znaczenie strategiczne - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Warta z ciekawymi obiektami hotelowymi i turystycznymi, całorocznymi barkami kawiarnianymi, infrastrukturą rowerową i pieszą, będzie bez wątpienia magnesem dla inwestorów, którzy już teraz dostrzegają jej duży potencjał – dodaje.

Już od kilku tygodni poznaniacy mogą korzystać z tramwaju wodnego, który na rzekę powrócił w kwietniu. Regularne rejsy odbywają się w piątki (o 17.00) oraz soboty i niedziele (o 11.00, 14.00 i 17.00). Wszystkie rejsy rozpoczynają się z przystanku "Katedra" przy ul. Panny Marii, ale wsiąść lub wysiąść ze statku można na każdym z kolejnych przystanków: "Rataje", "Wilda", "Chwaliszewo" lub "Szeląg". We wszystkie dni tygodnia o 10.00, 12.00, 14.00, 16.00 i 18.00 organizowane są także tzw. rejsy turystyczne naprzemiennie w kierunku Karolina lub Starołęki.

1 czerwca rozpoczęły tegoroczna działalność cztery plaże nad Wartą – trzy miejskie (Chwaliszewo, Szeląg, Wilda) oraz jedna mająca prywatnego operatora, która znajduje się na Ratajach w okolicy Politechniki Poznańskiej.

Na wszystkich osoby szukające wypoczynku maja do dyspozycji leżaki, hamaki, parasole, prysznice, kosze plażowe, stojaki rowerowe, a także boiska do gry w piłkę.

- Zapewniamy na miejskich plażach nie tylko podstawową infrastrukturę potrzebną do wypoczynku, ale i ciekawy program wydarzeń. Będą występy stand-uperów, koncerty, warsztaty plastyczne i muzyczne, turnieje piłki plażowej oraz zajęcia sportowe. Nowością będzie piłkarska szkółka dla dzieci Lech Football Academy - zapowiada Grzegorz Kamiński, zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

Dodatkowo, tak jak w roku ubiegłym zostaną otwarte dwa boiska wielofunkcyjne, jedno na Chwaliszewie, a drugie na Wildzie. Przy wszystkich plażach miejskich znajdować się będą specjalne miejsca do grillowania. Największa strefa grillowa będzie na Chwaliszewie, gdzie do dyspozycji mieszkańców oddano grille wraz z ławkami piknikowymi oraz stoły do ping-ponga. Powróciło też cieszące się dużą popularnością w roku ubiegłym jacuzzi, które znajduje się na Szelągu i Wildzie.

Plaże Miejskie są czynne codziennie od godz. 9:00 do 22:00 aż do końca sierpnia.

Warto podkreślić, iż tereny nadrzeczne cieszą się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców, w tym roku w trybie umowy dzierżawy na gruntach miejskich powstaną obiekty gastronomiczne m.in. przy ul. Przystań, po raz kolejny bogatą ofertę programową przygotowali także organizatorzy KontenerArt i Brzegu Wschodniego.

Ważną inwestycją w kontekście rewitalizacji terenów nadwarciańskich jest budowa mariny w Starym Porcie. Funkcjonująca tam obecnie przystań jest systematycznie rozbudowywana. W tym roku wodniacy będą mieli do dyspozycji kolejny rząd pomostów. Jeszcze w czerwcu, obiekt zostanie wzbogacony o punkty poboru energii elektrycznej, czy prysznic i WC.

Operator przystani firma Sea-Adventure wspólnie z Miastem przygotowała także bogaty program wydarzeń sportowo-rekreacyjnych, w tym m. in. regaty, warsztaty szkutnicze, kino plenerowe, czy koncerty. Planowane jest także otwarcie punktu gastronomicznego. Postój w przystani jest bezpłatny, a obiekt całodobowo dozorowany. Od czerwca planowane jest także uruchomienie wypożyczalni motorówek, kajaków i łodzi wioślarskich.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej dedykowanej atrakcjom nadrzecznym: www.rzekawartapoznania.pl.

Czytaj też: Lato na Madalinie 2017 – rusza cykl letnich zajęć i imprez w starej zajezdni na Wildzie

Zobacz podsumowanie ostatniego tygodnia ESKA INFO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki