Każdy właściciel stoiska musi mieć szereg pozowoleń....

i

Autor: fot. Wikimedia, 90.5 WESA Każdy właściciel stoiska musi mieć szereg pozowoleń....

Sprawdziliśmy legalność straganów w Poznaniu! [AUDIO]

2015-06-02 14:01

Sezon straganowy w pełni - poznaniacy mogą kupić świeże owoce i warzywa nie tylko na targach, ale także na stoiskach ulicznych. Postanowiliśmy sprawdzić, czy sprzedający wiedzą o niezbędnych zezwoleniach...  

Poznaniacy mogą obserwować prawdziwy wysyp przeróżnych ulicznych straganów - przy galeriach, marketach czy parkingach - w tych miejscach możemy teraz kupić sezonowe owoce oraz warzywa. Królują regionalne truskawki i szparagi. Również targi przeżywają prawdziwy rozkwit, poznaniacy odwiedzają coraz chętniej lokalne stragany w poszukiwaniu świeżych produktów. Ilu z nich zastanawia się, czy dane stoisko funkcjonuje legalnie?

Jakich zezwoleń potrzebuje handlarz?

Wymagania dotyczące handlu sezonowego różnią się od siebie w poszczególnych gminach, jednak ogólne zasady są takie same. Jak radzi "Rzeczpospolita" najlepiej o to, co jest potrzebne, najlepiej pytać w swoich urzędach lub umawiać się bezpośrednio z właścicielami terenu, na którym chcemy prowadzić działalność.

Jeżeli sprzedawca chce ustawić się na chodniku, musi uzyskać zgodę od administracji. Na przykład ustawiając stragan na Moście Teatralnym, niezbędna jest zgoda Zarządu Dróg Miejskich. Na decyzję czeka się długo - nawet do trzydziestu dni, dlatego warto postarać się o nią jeszcze przed ruszeniem sezonu letniego.

Sprawę niezbędnych zezwoleniach zbadał reporter Radia Eska, Maciej Melcer: