Policja rozbiła grupę wyłudzającą odszkodowania

i

Autor: Policja Poznań

Grupa przestępcza rozbita

Sprowadzali z USA luksusowe, uszkodzone auta, inscenizowali kolizje i wyłudzali pieniądze!

2022-11-10 12:31

Poznańska policja rozbiła grupę przestępczą, która zajmowała się między innymi wyłudzaniem odszkodowań za sfingowane kolizje samochodowe. Specjalnie na potrzeby swojej nielegalnej działalności ściągali z USA luksusowe, uszkodzone samochody. Zarzuty w tej sprawie usłyszało 12 osób.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Łukasz Wawrzyniak poinformował w środę PAP, że w tej sprawie przedstawiono zarzuty 12 osobom związanym z działalnością grupy – 10 mężczyznom i dwóm kobietom w wieku od 29 do 62 lat. - Jej członkowie prokurowali fikcyjne zderzenia drogowe, na podstawie których uzyskiwali nienależne odszkodowania. Zysk z tytułu tej przestępczej działalności szacowany jest wstępnie na kwotę nie mniejszą niż 700 tys. zł – wskazał prokurator.

Dodał, że trzech podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych, a pozostali będą odpowiadać przed sądem z wolnej stopy. Mł. asp. Marta Mróz z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu przekazała, że funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej rozpracowywali grupę przez kilka miesięcy.

Podejrzane zgłoszenia na policję

- Pierwsze sygnały otrzymali od policjantów z poznańskiej drogówki. Mundurowi zauważyli w systemach policyjnych pewną powtarzalność. Okazało się, że te same osoby dosyć często biorą udział w kolizjach drogowych. Policjanci przypuszczali, że może mieć z to związek z wyłudzeniami odszkodowań z firm ubezpieczeniowych – wskazała.

Po kilku miesiącach zbierania dowodów policjanci zatrzymali we wrześniu, na polecenie Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, 12 osób na terenie całej Wielkopolski. Jak opisała Mróz, członkowie grupy pozyskiwali z USA uszkodzone samochody luksusowych marek, takich jak McLaren, Ferrari, Porsche czy Chevrolet Corvette, po czym wykorzystywali je do fingowania kolizji drogowych.

- Ustalenia śledczych wskazują na to, że każda z osób zaangażowanych w to przestępstwo miała swoje zadania. Wśród nich był m.in. niezależny diagnosta, który poświadczał nieprawdę w dokumentach rejestracyjnych samochodów – opisała Mróz.

Podrabiane numery VIN

Dodała, że według ustaleń ta sama grupa zajmowała się również wprowadzeniem do obrotu samochodów ze zmienionymi znakami identyfikacyjnymi. Zaznaczyła, że w trakcie prowadzonych przeszukań policjanci odzyskali Porsche 911 z przerobionymi numerami VIN, dwie przyczepy samochodowe, które zostały skradzione na terenie Gdańska, dwa skutery wodne, oraz tablice rejestracyjne od utraconego wcześniej Jeep'a Grand Cherokee. Ponadto, w miejscach zamieszkania zatrzymanych osób funkcjonariusze znaleźli blisko kilogram narkotyków.

Na poczet przyszłych kar prokuratura zabezpieczyła mienie podejrzanych, w tym nieruchomości, o łącznej wartości prawie 800 tys. zł. Wszystkim podejrzanym w tej sprawie grozi do 12 lat pozbawienia wolności.

Wyrok dla zabójców małej Hani z Kłodzka. Matka i ojczym skazani.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki