Środa Wlkp.: Szymek chce stanąć na równe nogi. Możesz mu w tym pomóc!

2020-07-03 23:22 Ewa Ruszkiewicz

Jeździć rowerkiem, hulajnogą i biegać bez… ortopedycznego buta na wielkiej platformie. To marzenia Szymka Walkowiak (3 l.) ze Środy Wielkopolskiej, który chciałby stanąć… na równe nogi! Teraz jego jedna nóżka jest krótsza od drugiej o całe 5 centymetrów. W sierpniu może go zoperować światowej sławy ortopeda - doktor Dror Paley. Problemem są tylko… pieniądze, bo operacja jest bardzo kosztowna.

Szymon urodził się zdeformowany. Prawa rączka chłopca ma tylko dwa paluszki, z kolei lewa nóżka jest krótsza i trzypalczasta, a prawa czteropalczasta i wygięta. To bardzo rzadka wada. Chociaż chłopiec jest bardzo radosny, życie z butem na platformie bardzo mu doskwiera. Dlatego rodzice zwrócili się po pomoc do doktora Paleya. Ortopeda stosuje pionierskie i nowatorskie rozwiązania w chirurgii kości. Wielu rzeczy uczył się od rosyjskiego chirurga Gawriła Ilizarowa, ale wiele wymyślił też sam i tak pomaga wielu dzieciom na całym świecie.

Na razie udało się zrekonstruować stawy skokowe i wyprostować piszczele - opowiada Tomasz Walkowiak, tata chłopca.

Express Biedrzyckiej - Leszek Balcerowicz: To nawrót do tradycji PRL

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Przed chłopcem jednak najważniejsza operacja - wydłużenie kości. — Wada, z którą urodził się Szymek, powoduje, że lewa, krótsza nóżka rośnie wolniej od prawej i bez wydłużenia jej za pomocą aparatu nigdy nie dogoni dłuższej nogi! Różnica będzie się powiększać - mówią rodzice chłopca i dodają, że bez operacji wydłużania nogi Szymka chłopiec może przestać rozwijać się prawidłowo. W trakcie operacji, która będzie trwać kilka zostanie założony unikatowy aparat wydłużający kończynę. Operacja wydłużenia nóżki musi się odbyć już w sierpniu, tymczasem rodzicom brakuje na nią jeszcze ponad 100 tysięcy złotych. - Nasz synek ma szansę na normalny rozwój i i stanąć na równe nogi. To dla nas niezwykle ważne - mówi Tomasz Walkowiak. Rodzice bardzo proszą o wsparcie. Można to zrobić przez stronę fundacji Siepomaga, albo bezpośrednio na konto 89 2490 0005 0000 4530 6240 7892 z dopiskiem 22523 Szymon Walkowiak darowizna.