Strajk kobiet. Gądecki potępił protesty! "Kościół nie może przestać bronić życia"

2020-10-25 22:06 Rafał Strzelec PAP
Arcybiskup Stanisław Gądecki
Autor: Tomasz Radzik Arcybiskup Stanisław Gądecki

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki opublikował oświadczenie w sprawie protestów, jakie mają miejsce w całym kraju w związku z wyrokiem Trybunały Konstytucyjnego. Jak stwierdził "wulgaryzmy, przemoc i zakłócanie nabożeństw oraz profanacje nie są właściwą metodą działania". Zaapelował, aby forma protestu przybrała charakter "akceptowalny społecznie".

Konferencja Episkopatu Polski opublikowała oświadczenie w sprawie protestów, jakie objęły niemal cały kraj po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. TK zadecydował, że aborcja z powodu ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu jest niezgodna z konstytucją. Na ulice wielu polskich miast wyszło tysiące osób, które nie zgadzają się na takie postawienie sprawy. Obrywa się również dostojnikom kościelnym, którzy popierają decyzję trybunału. Abp Stanisław Gądecki opublikował oświadczenie w sprawie strajków.

- Decyzja Trybunału Konstytucyjnego – dotycząca kwestii obrony życia dzieci chorych – spowodowała niezwykle emocjonalne reakcje wielu osób w naszym kraju. Samo stanowisko Kościoła katolickiego na temat prawa do życia jest niezmienne i publicznie znane - czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez Konferencję Episkopatu Polski.

W oświadczeniu Gądecki zacytował też encyklikę papieża Jana Pawła II o wartości i nienaruszalności życia ludzkiego z 1995 r. - Nic i nikt nie może dać prawa do zabicia niewinnej istoty ludzkiej, czy to jest embrion czy płód, dziecko czy dorosły, człowiek stary, nieuleczalnie chory czy umierający. Ponadto nikt nie może się domagać, aby popełniono ten akt zabójstwa wobec niego samego lub wobec innej osoby powierzonej jego pieczy, nie może też bezpośrednio ani pośrednio wyrazić na to zgody. Żadna władza nie ma prawa do tego zmuszać ani na to przyzwalać - czytamy w cytacie z encykliki Jana Pawła II.

Czytaj koniecznie: STRAJK kobiet w Szczecinku. OSTRA wymiana zdań z księdzem! "Ty wstrętny..." [WIDEO]

Arcybiskup Gądecki dodał, że "to nie Kościół stanowi prawa w naszej Ojczyźnie i to nie biskupi podejmują decyzje o zgodności bądź niezgodności ustaw z Konstytucją RP". - Kościół ze swej strony nie może przestać bronić życia, ani też zrezygnować z głoszenia, że każdą istotę ludzką trzeba chronić od poczęcia aż do naturalnej śmierci. W tej kwestii Kościół – jak często powtarza papież Franciszek nie może iść na żaden kompromis, ponieważ stałby się winnym kultury odrzucania, która jest dzisiaj tak bardzo rozpowszechniona, dotykając zawsze najbardziej potrzebujących i bezbronnych - dodał przewodniczący KEP.

Krytycznie odniósł się także do protestów, które trwają w całej Polsce w związku z wyrokiem TK. - Wulgaryzmy, przemoc, obelżywe napisy i zakłócanie nabożeństw oraz profanacje, których dopuszczono się w ostatnich dniach – mimo iż mogą one pomóc niektórym osobom w rozładowaniu ich emocji – nie są właściwą metodą działania w demokratycznym państwie. Wyrażam mój smutek w związku z tym, że dzisiaj w wielu kościołach, uniemożliwiono osobom wierzącym modlitwę i przemocą odebrano prawo do wyznawania swojej wiary - napisał przewodniczący KEP.

Strajk kobiet w Kołobrzegu. Policjanci ONIEMIELI! Tego się nie spodziewali [ZDJĘCIA]

- Proszę wszystkich o wyrażanie swoich poglądów w sposób akceptowalny społecznie, z poszanowaniem godności każdego człowieka. Potrzebujemy rozmowy, a nie postaw konfrontacyjnych czy gorączkowej wymiany opinii na portalach społecznościowych - dodał.

 Gądecki w oświadczeniu zachęca też do "dialogu na temat sposobów ochrony prawa do życia oraz praw kobiet" - Dziennikarzy i polityków proszę o nieeskalowanie napięć, w poczuciu odpowiedzialności za pokój społeczny. Wszystkich wiernych proszę o modlitwę w intencji dzieci nienarodzonych, w intencji rodziców oczekujących potomstwa, a także o nawrócenie tych, którzy stosują przemoc - napisał przewodniczący KEP.

Samochodowy Strajk Kobiet i manifestacje pod biurem Prawa i Sprawiedliwości w Szczecinku