Szokujący widok

Osamotniony miś na szpitalnym łóżku, porozrzucane strzykawki. Aż trudno uwierzyć, że leczono tu dzieci! Ten szpital w Wielkopolsce wygląda jak z horroru

2022-09-18 5:00

Szpital rehabilitacyjny Miłowody w Kowanówku pod Obornikami był kiedyś miejscem, w którym leczono pacjentów z całego województwa. W latach swojej świetności, do placówki przyjeżdżały dzieci, zmagające się z chorobami układu oddechowego, głównie z gruźlicą. Warunki były tu znakomite: okolica słynie z czystego powietrza, a sam szpital otoczony był otoczony pięknym parkiem. Jednak po tamtych czasach zostało już tylko wspomnienie, a sam budynek zamienia się w ruinę.

Szpital dla dzieci w Wielkopolsce. Tu kiedyś leczono małych pacjentów

- Obiekt jest z całą pewnością jednym z najciekawszych i najbardziej klimatycznych w naszej urbexowej przygodzie. To wybudowany w połowie XIX wieku (przebudowany w latach 1920-1922) szpital rehabilitacyjny dla dzieci zmagającymi się z chorobami układu oddechowego, głównie z gruźlicą. W czasie wojny pełnił funkcję szpitala wojskowego - mówią twórcy grupy eksploracyjnej CB Urbex, którzy odwiedzili mury starej lecznicy. Tereny szpitala zajmują około 20 ha, w tym ok. 14 ha zabytkowego parku. Budynek dwukondygnacyjny o powierzchni użytkowej (przed likwidacją) ma ok. 4500 m². W pokojach 3-5 osobowych znajduje się 120 łóżek.

Czytaj: Co kryje się w opuszczonym pensjonacie w górach? Po zmroku jest tam naprawdę mrocznie! [GALERIA]

Kliknij w galerię i zobacz zdjęcia opuszczonego szpitala dziecięcego w Wielkopolsce!

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Opuszczony kościół ewangelicki w Pogódkach na Pomorzu

Szpital Rehabilitacyjny w Miłowodach

Jak mówią nam eksploratorzy z CB Urbex, charakterystyczny kształt budynku przetrwał do dziś. - W nim, wracający do zdrowia młodzi pacjenci, korzystali z zabiegów leczniczych, uczęszczali do przyszpitalnej szkoły, a chwile wolne spędzali na boiskach i placach zabaw. Przed laty miejscowość, w której znajduje się szpital nazywano „Krynicą Wielkopolski", co najlepiej świadczy o jej walorach uzdrowiskowych. Z uroków miasteczka korzystali niegdyś przedstawiciele ówczesnych wyżyn społecznych z poetą Konstantym Ildefonsem Gałczyńskim i generałem Józefem Hallerem na czele - wyjaśniają.

Szpital zamknięto w 2006 roku ze względów ekonomicznych i włączono w struktury innej placówki położonej nieopodal. - Poziom zniszczeń eksplorowanego przez nas w połowie maja obiektu jest niestety dość spory. Nie służy mu duża popularność wśród przypadkowych zwiedzających, którzy regularnie pogarszają stan wnętrza budynku - dodaje CB Urbex.

Więcej ciekawych historii na temat opuszczonych budynków i skrywanych przez nie tajemnic znajdziecie na stronie CB Urbex TUTAJ.

Sonda
Lubisz zwiedzać opuszczone budynki?