Szokujący widok

Osamotniony miś na szpitalnym łóżku, porozrzucane strzykawki. Aż trudno uwierzyć, że leczono tu dzieci! Ten szpital w Wielkopolsce wygląda jak z horroru

2022-09-18 5:00

Szpital rehabilitacyjny Miłowody w Kowanówku pod Obornikami był kiedyś miejscem, w którym leczono pacjentów z całego województwa. W latach swojej świetności, do placówki przyjeżdżały dzieci, zmagające się z chorobami układu oddechowego, głównie z gruźlicą. Warunki były tu znakomite: okolica słynie z czystego powietrza, a sam szpital otoczony był otoczony pięknym parkiem. Jednak po tamtych czasach zostało już tylko wspomnienie, a sam budynek zamienia się w ruinę.

Szpital dla dzieci w Wielkopolsce. Tu kiedyś leczono małych pacjentów

- Obiekt jest z całą pewnością jednym z najciekawszych i najbardziej klimatycznych w naszej urbexowej przygodzie. To wybudowany w połowie XIX wieku (przebudowany w latach 1920-1922) szpital rehabilitacyjny dla dzieci zmagającymi się z chorobami układu oddechowego, głównie z gruźlicą. W czasie wojny pełnił funkcję szpitala wojskowego - mówią twórcy grupy eksploracyjnej CB Urbex, którzy odwiedzili mury starej lecznicy. Tereny szpitala zajmują około 20 ha, w tym ok. 14 ha zabytkowego parku. Budynek dwukondygnacyjny o powierzchni użytkowej (przed likwidacją) ma ok. 4500 m². W pokojach 3-5 osobowych znajduje się 120 łóżek.

Czytaj: Co kryje się w opuszczonym pensjonacie w górach? Po zmroku jest tam naprawdę mrocznie! [GALERIA]

Kliknij w galerię i zobacz zdjęcia opuszczonego szpitala dziecięcego w Wielkopolsce!

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Opuszczony kościół ewangelicki w Pogódkach na Pomorzu

Szpital Rehabilitacyjny w Miłowodach

Jak mówią nam eksploratorzy z CB Urbex, charakterystyczny kształt budynku przetrwał do dziś. - W nim, wracający do zdrowia młodzi pacjenci, korzystali z zabiegów leczniczych, uczęszczali do przyszpitalnej szkoły, a chwile wolne spędzali na boiskach i placach zabaw. Przed laty miejscowość, w której znajduje się szpital nazywano „Krynicą Wielkopolski", co najlepiej świadczy o jej walorach uzdrowiskowych. Z uroków miasteczka korzystali niegdyś przedstawiciele ówczesnych wyżyn społecznych z poetą Konstantym Ildefonsem Gałczyńskim i generałem Józefem Hallerem na czele - wyjaśniają.

Szpital zamknięto w 2006 roku ze względów ekonomicznych i włączono w struktury innej placówki położonej nieopodal. - Poziom zniszczeń eksplorowanego przez nas w połowie maja obiektu jest niestety dość spory. Nie służy mu duża popularność wśród przypadkowych zwiedzających, którzy regularnie pogarszają stan wnętrza budynku - dodaje CB Urbex.

Więcej ciekawych historii na temat opuszczonych budynków i skrywanych przez nie tajemnic znajdziecie na stronie CB Urbex TUTAJ.

Sonda
Lubisz zwiedzać opuszczone budynki?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE