Serce Tadeusza Kościuszki zdradziło sekret skrywany od 200 lat! Zaskakujące wyniki badań DNA naukowców z Poznania

i

Autor: East News & Shutterstock Serce Tadeusza Kościuszki zdradziło sekret skrywany od 200 lat! Zaskakujące wyniki badań DNA naukowców z Poznania

Serce skrywało tajemnicę śmierci

Zmarł 200 lat temu, a dopiero teraz poznaliśmy przyczynę śmierci? Naukowcy z Poznania odkryli, na co umarł Tadeusz Kościuszko

2022-10-03 9:43

Tadeusz Kościuszko to jeden z najbardziej znanych Polaków na całym świecie. Polski generał zmarł ponad 200 lat temu w wieku 71 lat, ale do tej pory naukowcy nie byli pewni, co było przyczyną jego śmierci. Obstawiano tyfus lub zapalenie płuc, ale jak niedawno udowodnili poznańscy naukowcy to była błędna diagnoza. Co odkryli? Szczegóły w artykule.

Badania DNA dają nieskończone możliwości odkrywania tajemnic otaczającego nas świata. Nierzadko stanowią też kluczowy element w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych. Okazuje się, że badania DNA mogą również posłużyć do weryfikacji wydarzeń, które miały miejsce ponad 200 lat temu.

Badania DNA materiału sprzed 200 lat

Tadeusz Kościuszko zmarł 15 października 1817 roku w wieku 71 lat. Do dziś jednak niewyjaśnioną zagadką pozostawała przyczyna śmierci polskiego generała, doskonale znanego na całym świecie. Wówczas podejrzewano, że do śmierci Kościuszki przyczynił się tyfus lub zapalenie płuc. Badania DNA przeprowadzone przez zespół badawczy pod kierownictwem prof. dr. hab. n. med. Michała Witta, dyrektora Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu i prof. dr. hab. Tadeusza Dobosza z Katedry Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. wykluczyły te choroby.

Tajemnica śmierci Tadeusza Kościuszki

"Od 2021 roku trwały intensywne prace badawcze nad próbą ostatecznego wyjaśnienia dokładnej przyczyny śmierci. Podczas badań molekularnych materiałów mających bezpośredni kontakt z sercem Kościuszki naukowcy wykryli zarówno w próbkach wosku, jak i drewna, mającego styczność z organem, obecność genomu bakterii Cutibacterium acnes. Wysunięto hipotezę - proces infekcji Cutibacterium acnes postępował wewnątrz narządu (zapalenie wsierdzia), a nie na jego powierzchni (zapalenie osierdzia), co spowodowało szybkie pogorszenia stanu zdrowia i ostatecznie śmierć. Hipotezę tę potwierdziły przeprowadzone badania" - poinformował instytut na swoim Facebooku.

Naukowcy wykluczyli też obecność w próbkach sekwencji Salmonella enterica Typhi odpowiedzialnej za tyfus, co jednoznacznie wyeliminowało tę chorobę, jako przyczynę śmierci Kościuszki. "Sekwencje C. acnes zidentyfikowane w DNA wyizolowanym z analizowanych próbek mogą odzwierciedlać obecność bakterii w oryginalnej tkance serca. Zespół badawczy wykluczył możliwość późniejszego zanieczyszczenia obiektu bakteriami z zewnątrz" - informują naukowcy.

Sercowe "perypetie"

Jak to możliwe, że po 200 latach od śmierci Tadeusza Kościuszki udało się przeprowadzić tak dokładne badania? Z pewnością przyczyniły się do tego zasługi generała, o którego szczątki zadbano w szczególny sposób. Jego ciało zostało zabalsamowane i sprowadzone do Polski w 1819 roku ze Szwajcarii, gdzie zmarł. Zgodnie z obowiązującymi w tamtym czasie tradycjami, jego serce wyjęto z ciała i umieszczono w słoju wypełnionym etanolem. Nie trafiło ono jednak do Polski wraz z trumną. To. po ponownym przełożeniu do nowego płynu konserwującego zawierającego fenol przez dr Zygmunta Laskowskiego z Akademii Lekarskiej w Genewie, zostało sprowadzone do ojczyzny Kościuszki dopiero w 1927 roku. Na tym jednak burzliwe dzieje serca Kościuszki się nie kończą.

W trakcie II wojny światowej sejf z sercem został porzucony w ruinach Katedry św. Jana w Warszawie. Odnaleziono go dopiero po 2 latach i przeniesiono do kościoła Karmelitów przy Krakowskim Przedmieściu. To tam proboszcz zdecydował się zalać serce roztopionym woskiem, by zatuszować chemiczny odór fenolu. Następnie serce kolejno trafiało do Archikatedry Warszawskiej i do Zamku Królewskiego w Warszawie.

W 2017 r. serce zostało poddane konserwacji i przy tej okazji naukowcy zdecydowali się przeprowadzić badania DNA pobranych próbek wosku i drewnianej płytki. Do badań trafiła również tkanina przechowywana w Muzeum Miejskim w Poznaniu, która posłużyła do przetarcia serca w 1897 roku po wyjęciu go z etanolu.

Przełomowe wyniki badań naukowców z Poznania

Bakterie, które miały przyczynić się do zapalenia wsierdzia znaleziono w próbkach wosku i drewna. - Zaskakujące jest, że teoretycznie bardzo niewinna bakteria, jaką jest C. acnes, zwykle odpowiedzialna za stosunkowo banalne problemy skórne, stała się prawdopodobną przyczyną śmierci Kościuszki, człowieka przyzwyczajonego do wieloletnich trudów i znojów życia na froncie wojennym - przyznał prof. dr hab. med. Michał Witt, dyrektor IGC PAN.

Wyniki badań publikuje czasopismo Microbial Cell Factories. Wcześniej prof. dr hab. med. Michał Witt opublikował m.in. wyniki badań na temat przyczyn śmierci Fryderyka Chopina.

Na Woli otwarto nowe muzeum upamiętniające poległych w Powstaniu Warszawskim

Takich lekcji historii nie znajdziesz w podręcznikach!

Posłuchaj pikantnych opowieści w nowym odcinku podcastu HISTORIA ZE SŁAWOMIREM KOPREM!

Listen to "Trzy SIOSTRY ZAKONNE uprawiały SEKS z ARCYBISKUPEM!" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają