Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Radomiu. Co przygotowano?

2020-09-15 16:15 Magdalena Król
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Radomiu. Co przygotowano?
Autor: MZDiK w Radomiu Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Radomiu. Co przygotowano?

Specjalna linia E, dwie wyprawy rowerowe poza miasto, a 22 września bezpłatna komunikacja i darmowe zwiedzanie Muzeum Polskich Rowerów - to niektóre z elementów obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2020 w Radomiu.

W tym roku Dzień bez Samochodu wypada we wtorek. Przez cały tydzień, to znaczy od 16 do 22 września włącznie, w godzinach około 13:00-20:00 będzie kursowała specjalna linia przyśpieszona, oznaczona symbolem E. Będą ją obsługiwały oczywiście autobusy elektryczne. Trasa będzie okrężna, tylko z jednym przystankiem końcowym na Gołębiowie I. Została poprowadzona w taki sposób, aby z oferty podróży "elektrykami" mogli skorzystać również mieszkańcy tych części Radomia, gdzie tego typu autobusów nie ma jeszcze na co dzień.

- Zwracamy szczególną uwagę na to, iż jest to linia przyśpieszona, zatem autobusy będą zatrzymywały się tylko na wybranych przystankach. Ma to związek zarówno z turystycznym charakterem tej linii, jak również z tym, że zgodnie z obecnymi ograniczeniami, w tym modelu autobusu nie może jednocześnie jechać więcej pasażerów niż 37. Przypominamy o obowiązku zasłaniania ust i nosa w autobusie. Szczegóły na temat linii E są w osobnym komunikacie – poinformowała Dawid Puton rzecznik MZDiK w Radomiu.

MPK Radom ogłosiło konkurs mający na celu wyłonienie symbolicznych nazw dla kolejnych elektrycznych pojazdów, które wyjadą na ulice Radomia już za kilka miesięcy - w połowie 2021 roku. Od 16 do 21 wrześnie będzie trwać głosowanie internetowe na 20 wybranych przez komisję najciekawszych nazw. Wyłonionych zostanie w ten sposób dziewięć zwycięskich, a MPK poda wyniki w Dniu bez Samochodu (22 września). - Tak jak w poprzednich latach, również tym razem będziemy publikowali na naszej stronie kolejne infografiki podsumowujące to, co zostało zrealizowane w ramach zrównoważonej mobilności w ciągu ostatniego roku, od 23 września do teraz. To tak zwane działania trwałe - jeden z elementów wymaganych przez organizatorów akcji – dodał Puton.

Do obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Radomiu włączyli się też organizatorzy dwóch cyklicznych wycieczek rowerowych: Jazdy z miasta! oraz Co Za Jazdy! (Radomska Grupa Mediowa). Obie wyprawy odbędą się w niedzielę, 20 września. Kierunkiem docelowym pierwszej będą Pionki, a drugiej – Szydłowiec.

Ostatnim elementem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu jest tradycyjnie Dzień bez Samochodu (22 września). Podróże radomską komunikacją miejską (dotyczy to wszystkich linii dziennych lub nocnych na całej ich długości, czyli również poza granicami Radomia oraz specjalnej linii E) będą w godzinach od 0:00 do 23:59 bezpłatne dla wszystkich pasażerów. Takie uprawnienie przysługuje już kolejny raz - na podstawie obowiązującej uchwały Rady Miejskiej. W Dniu bez Samochodu będzie możliwe również darmowe zwiedzanie Muzeum Polskich Rowerów przy ulicy Curie-Skłodowskiej 4. Placówka jest czynna w godzinach 9:00-17:00. Ze względu na ograniczenia epidemiczne nie będzie jednak możliwe zwiedzanie muzeum przez duże zorganizowane grupy. W jednym czasie może tam przebywać maksymalnie pięć osób.

Największa w Europie wystawa budowli z klocków lego w Gliwicach

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.