Pilne

Fala zaginięć nastolatków. Robią to dla punktów?! Wystarczyło wejść na TikToka

2023-08-16 14:36

Kilka lat temu do Polski dotarła niebezpieczna gra pod niepozorną nazwą "Niebieski Wieloryb". Polegała na wykonaniu 50 zadań, które ostatecznie prowadziły młodych ludzi do popełnienia samobójstwa. I chociaż sprawa ta ucichła okazuje się, że wraz z rozwoje technologii takich niebezpiecznych "zabaw" wśród dzieci przybywa! Policja apeluje do rodziców. Sytuacja jest poważna.

Fala zaginięć nastolatków

Coraz częściej na stronach policji pojawiają się informacje o zaginionych nastolatkach. Wciąż trwają m.in. poszukiwania 16-letniego Krzysztofa, mieszkańca Pogroszewa Kolonii pod Ożarowem Mazowieckim. Niedawno pisaliśmy też o zaginionej 16-letniej Lilianie i 17-letnije Wiktorii. Głośno było również o poszukiwaniach 12-letniego Krystiana. Okazuje się, że wzrost takich sytuacji może mieć związek z niebezpiecznymi wyzwaniami, które krążą po sieci!

Kilka lat temu głośno zrobiło się o grze "Niebieski Wieloryb". Uczestnicy mieli do wykonania 50 coraz trudniejszych zadań. Jedno każdego dnia. Ostatnim było samobójstwo... Chętnych niestety nie brakowało, a trend dotarł również do Polski. Lata lecą, a młodzi ludzie wciąż przekraczają kolejne granice zdrowego rozsądku. Platformy społecznościowe, z których korzystają nastolatkowie walczą z niebezpiecznymi zachowaniami w sieci. Przykładem może być TikTok, który wprowadził nieletenim użytkownikom 60-minutowy dzienny limit korzystania z aplikacji. Jeśli limit ten zostanie osiągnięty, młody użytkownik zostanie poproszony o podanie hasła, aby móc kontynuować przeglądanie aplikacji.

Policja apeluje: rodzicu, czuwaj!

Radomska policja zwraca uwagę, na nasilenie się w ostatnich czasach przypadków niebezpiecznych "zabaw" wśród młodych ludzi. - W ostatnim czasie, wśród młodych osób zauważyć można tendencję polegającą na wzroście popularności niebezpiecznych zabaw. W sieci młodzież znajduje krótkie filmiki, w których osoby wykonują określone zadania, również te niebezpieczne dla życia i zdrowia. Dzieci, oglądając takie treści, inspirują się, a w konsekwencji biorą udział w tak zwanych challenge'ach - tłumaczy sierż. Marta Wziątek.

W poniższej galerii zdjęć przybliżamy kilka z wyzwań. Nie mieści się w głowie, że ktoś w ogóle może brać w nich udział! Te zabawy niosą ze sobą ból, a nawet śmierć.

Policja apeluje o rodziców o wzmożoną czujność. - Głównym zadaniem rodzica jest znajomość oglądanych treści przez swoje dzieci. Dlatego warto jest wyposażyć urządzenie mobilne w różnorodne blokady rodzicielskie, które pomogą w weryfikowaniu odwiedzanych stron internetowych, instalowanych aplikacji czy prowadzonych konwersacji online. Celem zwiększenia czujności rodziców prezentujemy ostatnio „modne” niebezpieczne gry - apeluje sierż. Marta Wziątek.

Sonda
Poparłbyś ograniczenie dzieciom dostępu dla social media?
Źródło: Fala zaginięć nastolatków. Robią to dla punktów?!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki