Segregacja śmieci w Radomiu.

i

Autor: Tomasz_Mikolajczyk/pixabay.com Segregacja śmieci w Radomiu.

Segregacja śmieci w Radomiu. Co muszisz wiedzieć? Sprawdź!

2020-03-07 8:30

Segregacja śmieci jest obowiązkiem każdego z nas. Dlatego warto wiedzieć do jakich pojemników wrzucać konkretne rodzaje odpadów, gdzie należy wyrzucić lekarstwa czy elektrośmieci. W tym artykule dowiesz się wszystkiego o segregacji śmieci w Radomiu.

W Radomiu przyjęta została metoda ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od gospodarstwa domowego, a opłaty zróżnicowane zostały w zależności od powierzchni lokalu mieszkalnego, jaką to gospodarstwo zajmuje, ilości osób tworzących gospodarstwo domowe i rodzaju zabudowy.

Od 18 marca 2015 r. stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynoszą:
1.    W zabudowie jednorodzinnej, jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny:

Segregacja śmieci w Radomiu.

i

Autor: UM Radom

2.    W zabudowie wielorodzinnej, jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny:

Segregacja śmieci w Radomiu.

i

Autor: UM Radom

3.    W zabudowie jednorodzinnej i wielorodzinnej, jeżeli odpady nie są zbierane i odbierane  w sposób selektywny:

Segregacja śmieci w Radomiu.

i

Autor: UM Radom

Co to jest segregacja i dlaczego należy segregować śmieci?
Segregacja polega na oddzielnym gromadzeniu poszczególnych frakcji/rodzajów odpadów, po to aby móc je ponownie wykorzystać. Aby ją stosować wystarczy nasza wiedza i chęci. Dzięki niej nieużyteczne już przedmioty nie trafią na składowisko.
Najlepsze efekty daje segregacja „u źródła” czyli ta, prowadzona bezpośrednio w gospodarstwach domowych. Posegregowane odpady są wtedy czyste i mają najwyższą wartość surowcową.

Jak segregować odpady komunalne w Radomiu?
Na terenie Gminy Miasta Radomia prowadzone jest selektywne zbieranie odpadów:

  • papieru obejmującego odpady z papieru i tektury
  • szkła, w tym opakowań ze szkła
  • metali, w tym opakowań z metali
  • tworzyw sztucznych, w tym opakowań z tworzyw sztucznych
  • opakowań wielomateriałowych
  • bioodpadów obejmujących odpady zielone
  • popiołu i żużla z palenisk domowych
  • mebli i innych odpadów wielkogabarytowych
  • odpadów niebezpiecznych
  • przeterminowanych leków i chemikaliów
  • odpadów powstających w gospodarstwach domowych w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, niekwalifikujące się do odpadów medycznych
  • zużytych baterii i akumulatorów
  • zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego
  • zużytych opon rowerowych, motorowerowych, z wózków, motocykli oraz pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, które nie są wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej
  • odpadów budowlanych i rozbiórkowych.

Papier i tektura: 
WRZUCAJ: opakowania z papieru, kartonu, tekturę (także falistą), katalogi, ulotki, prospekty, gazety i czasopisma, papier szkolny i biurowy, zadrukowane kartki, zeszyty i książki, papier pakowy, torby i worki papierowe.
NIE WRZUCAJ: zużytych ręczników i chusteczek, pieluch i innych materiałów higienicznych, papieru lakierowanego i powleczonego folią, papieru zatłuszczonego lub mocno zabrudzonego, kartonów po mleku i napojach, papierowych worków po nawozach, cemencie i innych materiałach budowlanych, tapet, zatłuszczonych jednorazowych opakowań z papieru i naczyń jednorazowych, ubrań.

Szkło:
WRZUCAJ: opróżnione butelki całe lub uszkodzone, opróżnione słoiki całe lub uszkodzone, butelki po olejach roślinnych, szklane opakowania po kosmetykach (jeżeli nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców), uszkodzone/potłuczone opakowania szklane.
NIE WRZUCAJ: ceramiki, doniczek, porcelany, fajansu, kryształów, szkła okularowego, szkła żaroodpornego, zniczy z zawartością wosku, żarówek i świetlówek, reflektorów, opakowań po lekach, opakowań po rozpuszczalnikach, opakowań po olejach silnikowych, luster, szyb okiennych i zbrojonych, monitorów i lamp telewizyjnych, termometrów i strzykawek.

METALE - OPAKOWANIA Z METALU:
WRZUCAJ: zgniecione aluminiowe puszki po napojach i sokach, puszki po konserwach, folię aluminiową, metale kolorowe, kapsle i zakrętki metalowe.
NIE WRZUCAJ: opakowań po lekach i zużytych artykułów medycznych, opakowań po olejach silnikowych, części samochodowych, zużytych baterii i akumulatorów, puszek i pojemników po farbach i lakierach, zużytego sprzętu elektronicznego i AGD, narzędzi.

TWORZYWA SZTUCZNE - OPAKOWANIA Z TWORZYW SZTUCZNYCH:
WRZUCAJ:
odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach, plastikowe opakowania po produktach spożywczych, opakowania plastikowe po środkach czystości (np. proszkach do prania), opakowania plastikowe po kosmetykach (np. szamponach, paście do zębów, kremie do rąk), plastikowe torby, worki, reklamówki, inne folie, nakrętki i zakrętki plastikowe.
NIE WRZUCAJ: butelek i pojemników z zawartością, plastikowych zabawek, opakowań po lekach i zużytych artykułów medycznych, opakowań po olejach silnikowych, zużytego sprzętu elektronicznego i AGD.

Opakowania wielomateriałowe są to opakowania złożone z co najmniej dwóch rożnych materiałów, których nie można rozdzielić ręcznie lub prostymi metodami mechanicznymi, np.: tetrapaki (opakowania na mleko, napoje), opakowania po środkach czystości (np. proszkach do prania), kosmetykach (np. szamponach, paście do zębów) itp.

Odpacy biodegradowalne - bio
WRZUCAJ odpady pochodzenia roślinnego:
drobne gałęzie, skoszoną trawę, liście, kwiaty, trociny, korę drzew.
NIE WRZUCAJ: ziemi i kamieni, karp, pni, konarów, drzew, popiołu, drewna impregnowanego, kości, odchodów zwierząt, papierosów, płyt wiórowych i MDF.

Popiół i żużel:
WRZUCAJ: zimny popiół i żużel pochodzący z domowych palenisk (pieców, kominków itp.), wypalony węgiel drzewny i brykiet z grilli.

Odpady wielkogabarytowe to odpady, które ze względu na swoje rozmiary i masę nie mogą być umieszczone w typowych pojemnikach na odpady. Jako odpady wielkogabarytowe odbierane są np.: stare meble (sofy, krzesła, szafy, stoły, kanapy, itp.), dywany i wykładziny, nieuszkodzona ceramika sanitarna (umywalki, wanny, sanitariaty, itp.), drzwi (bez szyb).

Odpady te mogą być też przekazywane do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Odpady niesegregowane (zmieszane)
WRZUCAJ pozostałości po segregacji odpadów np.: porcelanę, ceramikę, zużyte ręczniki i chusteczki, pieluchy i inne, materiały higieniczne, kości, papier zatłuszczony lub bardzo brudny, odchody zwierząt.
NIE WYRZUCAJ: przeterminowanych leków, chemikaliów, opon, szyb, zużytego sprzętu AGD i RTV, baterii i akumulatorów
odpadów budowlanych i poremontowych.

Przeterminowane lekarstwa: selektywnie zbierane przeterminowane lekarstwa z gospodarstw domowych należy dostarczać do oznakowanych pojemników zlokalizowanych w aptekach na terenie Radomia lub przekazywać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Zużyte opony z gospodarstw domowych: rowerowe, motorowerowe, motocyklowe, z wózków i pojazdów o masie całkowitej do 3,5t niewykorzystywanych do działalności gospodarczej, przyjmowane są w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Segregacja śmieci - sprawdź, czy wiesz, do których pojemników wyrzucać śmieci!

Pytanie 1 z 10
Papierowy worek po cemencie wrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane
Sonda z okazji Dnia Kobiet

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki