Wał szkwałowy. Można go było zobaczyć w rejonie Radomia! Co to za rodzaj chmury?

2020-05-27 17:05 MK
Wał szkwałowy. Można go było zobaczyć w rejonie Radomia! Co to za rodzaj chmury?
Autor: wikipedia.org/Dariusz Wierzbicki - Praca własna, CC BY 3.0 Wał szkwałowy - zdjęcie poglądowe

We wtorek, 26 maja, wczesnym wieczorem można było zaobserwować malownicze i efektowne wały szkwałowe. Jak informują Polscy Łowcy Burz, przemieszczające się układy wielokomórkowe były widoczne w zachodniej części woj. małopolskiego, wschodniej części woj. śląskiego oraz w rejonie Radomia.

Wał szkwałowy – co to jest?

Wał szkwałowy szczególna forma chmury szelfowej przypominająca poprzecznym przekrojem swego czoła poziomy klin lub taran. Jest ona przytwierdzona do podstawy chmury macierzystej, zazwyczaj burzowej, rzadko kłębiastej. Tego typu forma chmury występuje najczęściej na granicy burzowych frontów atmosferycznych oraz w superkomórkach, zawsze na przednim skraju strefy burzowej. W rejonie jej występowania zazwyczaj pojawia się porywisty wiatr, zwany szkwałem, i intensywne opady.

Groźna chmura

Polscy Łowcy Burz ostrzegają przed wałem szkwałowym.

- Chmura ta często wzbudza konsternację oraz świadomość nadciągającego zagrożenia, dzięki czemu wiele osób nie ryzykując postanawia schronić się w bezpiecznym miejscu, co jest zachowaniem jak najbardziej prawidłowym. Czasami jednak jest już za późno, zwłaszcza jeśli burza przemieszcza się dość szybko, a wał szkwałowy wyłaniając się nad lasem czy budynkami pozostawia jedynie minuty na znalezienie schronienia. Nie każdy wał szkwałowy wiąże się z wystąpieniem gwałtownych, niszczących zjawisk atmosferycznych, lecz zdecydowana większość  – poprzedza wystąpienie zjawisk, które potencjalnie mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia (wszakże najczęściej towarzyszy burzy). Jego obecność nie może być zatem bagatelizowana – informują Polscy Łowcy Burz.

Wał szkwałowy w rejonie Radomia

Jak poinformowali na swoim facebookowym profilu Polscy Łowcy Burz, we wtorek, 26 maja, można było zaobserwować malownicze i efektowne wały szkwałowe w rejonie Radomia.

- Przechodzące układy nie generowały już wyładowań atmosferycznych, więc w tym przypadku nie można już mówić o burzy – napisali na Facebooku.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj
Radomskie fontanny jeszcze nie uruchomione

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.