"Boże Ciało" - film kręcony na Podkarpaciu obsypany nagrodami na Festiwalu w Gdyni!

2019-09-22 23:21 Bartosz Leja
Kadr z filmu Boże Ciało w reżyserii Jana Komasy
Autor: Aurum Film / Andrzej Wencel Kadr z filmu "Boże Ciało" w reżyserii Jana Komasy

W czasie minionego weekendu poznaliśmy rozstrzygnięcia 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Trzy statuetki, w tym za reżyserię, otrzymał film "Boże Ciało", które było kręcone na Podkarpaciu.

Film "Boże Ciało" w reżyserii Jana Komasy został niedawno polskim kandydatem do Oscara. Wielki międzynarodowy potencjał tego obrazu dostrzegli polscy twórcy, a także krytycy, którzy wieszczyli mu wiele festiwalowych nagród. I te przypuszczenia zaczynają się spełniać.

Podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, film został doceniony przez festiwalowe jury. Jan Komasa, czyli 37-letni reżyser "Bożego Ciała", został nagrodzony statuetką dla najlepszego reżysera. Statuetkę otrzymał także 27-letni Mateusz Pacewicz, który odpowiadał za scenariusz w filmie Komasy. Ponadto nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą wręczono Elizie Rycembel.

To nie wszystkie wyróżnienia, którymi uhonorowano polskiego kandydata do Oscara. Podczas gdyńskiego festiwalu, obraz otrzymał również liczne nagrody pozaregulaminowe, w tym Nagrodę Dziennikarzy. Do reżysera Jana Komasy powędrowały: Nagroda Festiwali i Przeglądów Filmu Polskiego za Granicą, "Don Kichot" - Nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych oraz Nagroda Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Bartosz Bielenia, czyli odtwórca głównej roli w filmie, otrzymał z kolei Nagrodę Onetu oraz "Kryształową Gwiazdę Elle".

Przypomnijmy, że film "Boże Ciało" przedstawia niezwykłe perypetie młodzieńca, który przeżywając życiowe problemy, wychodzi z poprawczaka i zrządzeniem losu zostaje wzięty za księdza. - Tak było w rzeczywistej historii, którą się inspirowaliśmy. Chłopak rzeczywiście marzył zawsze o tym, żeby być księdzem. Niestety czyn, który popełnił, spowodował, że nie może nim zostać - powiedział Jan Komasa.

Oficjalna premiera filmu w polskich kinach jest zaplanowana na 11 października.

Plakat filmu Boże Ciało
Autor: materiały prasowe Plakat filmu "Boże Ciało"