Budowa S19. Jest umowa na projekt odcinka Babica - Jawornik. Koszt to 1,2 mld zł!

i

Autor: GDDKiA Budowa S19. Jest umowa na projekt odcinka Babica - Jawornik. Koszt to 1,2 mld zł!

Budowa S19. Jest umowa na projekt odcinka Babica - Jawornik. Koszt to 1,2 mld zł!

2022-02-15 8:57

Budowa S19 wchodzi na kolejny poziom. Podpisano właśnie umowę na projekt i budowę drogi ekspresowej S19 na odcinku Babica - Jawornik. Jak podaje GDDKiA, oznacza to, że w województwie podkarpackim w realizacji jest pięć odcinków trasy Via Carpatia o łącznej długości 50,5 km.

Podpisano umowę na projekt i budowę drogi ekspresowej S19 na odcinku Babica - Jawornik.   Wartość umowy to ponad 1,2 mld zł brutto.

- To pierwsza umowa na realizację podpisana w tym roku. S19 to kluczowa droga dla międzynarodowego szklaku Via Carpatia i świetny wstęp do tego, co czeka nas jeszcze w tym roku. W toku jest ponad 20 przetargów na realizację blisko 317 km nowych dróg. Część z tych przetargów na pewno rozstrzygniemy w tym roku i będziemy podpisywać kolejne umowy - powiedział Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

S19. Jak będzie wyglądał odcinek Babica - Jawornik?

Jak wynika z informacji przekazanych przez GDDKiA, w ramach inwestycji powstanie odcinek drogi ekspresowej o długości 11,6 km, o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach (plus pas awaryjny). Wybudowany zostanie węzeł drogowy zlokalizowany w rejonie miejscowości Strzyżów i Czudec, na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 1931R. Powstanie także Miejsce Obsługi Podróżnych Jawornik (w kierunku Rzeszowa) oraz obiekty inżynierskie. Będzie to siedem estakad na bardzo wysokich podporach, w tym największa estakada o długości ok. 1,2 km i filarach o wysokości ok. 100 m. Powstanie również sześć wiaduktów i trzy przejścia dla zwierząt. Droga zostanie też wyposażona w urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD) oraz ochrony środowiska. Przebudowane i rozbudowane zostaną kolidujące drogi poprzeczne, a także infrastruktura techniczna oraz cieki wodne i urządzenia melioracyjne.

Zobacz też: Bezczelni złodzieje! Okradli ratownika GOPR na dyżurze w Bieszczadach. "Może kogoś jednak ruszy sumienie"

W Jaworniku ma postać tymczasowy łącznik z drogą krajową nr 19, co jest konsekwencją podzielenia budowy inwestycji na dwa odcinki: Babica - Jawornik (z tymczasowym łącznikiem S19 z DK19) oraz Jawornik - Domaradz. Docelowo, po wybudowaniu tego odcinka do Domaradza droga ekspresowa S19 nie będzie łączyła się z DK19 w Jaworniku. W miejscu tymczasowego łącznika będzie droga gminna, służąca m.in. służbom ratowniczym jako wjazd awaryjny na S19 przez MOP Jawornik. 

Nowy odcinek S19. Kiedy będzie gotowy?

Prace projektowe i roboty budowlane wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie zostaną ukończone w ciągu 43 miesięcy od daty podpisania umowy, przy czym - jak zaznacza GDDKiA - do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych (od 1 grudnia do 31 marca). Ponadto wymaganiem inwestora jest złożenie wniosku o uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) w terminie 10 miesięcy od podpisania umowy (tzw. kamień milowy). Zakończenie inwestycji zaplanowano w 2026 r.

S19 w woj. podkarpackim. Jak wygląda stan realizacji drogi?

Droga ekspresowa S19 to element międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego Europę Północną i Południową. W Polsce trasa ta będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać będzie przez województwa: podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. W woj. podkarpackim będzie miała docelowo długość ok. 169 km.Stan realizacji S19 w woj. podkarpackim:

  • 75,7 km - oddane do ruchu (odcinki: Lasy Janowskie - Zdziary, Rudnik nad Sanem - Rzeszów Południe),
  • 50,5 km - w realizacji (w budowie: Zdziary - Rudnik nad Sanem oraz w systemie Projektuj i buduj: Rzeszów Południe - Babica, Babica - Jawornik, Iskrzynia - Miejsce Piastowe i Miejsce Piastowe - Dukla),
  • 42,3 km - w przygotowaniu (na etapie przetargu: Lutcza - Domaradz i Dukla - Barwinek, na etapie realizacji Koncepcji programowej: Jawornik - Lutcza i Domaradz - Iskrzynia).
Radosław Sikorski: To może być początek końca Putina
Sonda
Czy na polskich drogach czujesz się bezpiecznie?