Ceny za pogrzeb mogą osiągnąć ogromne kwoty! Będzie drożej. Koszty wbijają w fotel

i

Autor: Pixabay.com Ceny za pogrzeb mogą osiągnąć ogromne kwoty! Będzie drożej. Koszty wbijają w fotel

Ceny za pogrzeb mogą osiągnąć ogromne kwoty! Będzie drożej. Koszty wbijają w fotel

2022-01-16 16:52

Już niemal przyzwyczailiśmy się do tego, że wszystko drożeje. Jak się okazuje, podwyżki szykują również firmy pogrzebowe. Wszystkiemu winna jest inflacja, znaczny wzrost cen prądu i gazu, a także kosztów drewna. Podwyżki mogą być bardzo duże, bo nawet o 30 procent! Szczegóły poniżej.

Portal Onet.pl wyliczył, że średni koszt pogrzebu wyniesie ok. 5,5 tys. Zł! Wzrost usług pogrzebowych jest związany  m.in. z inflacją oraz wzrostem cen prądu i gazu. Jak mówi cytowany w Onecie Robert Czyżak, prezes Izby Branży Pogrzebowej, firmy pogrzebowe nie są już w stanie dłużej trzymać starych cen.

- Powiem na swoim przykładzie. Otrzymałem rachunek za energię za kilka miesięcy na kwotę 51 tys. zł. Dla mnie, osoby posiadającej panele fotowoltaiczne, to wzrost o 300 proc. Kolejna rzecz to wzrost cen gazu, co przekłada się na ceny kremacji. Kolejny wzrost cen widzimy przy zakupie drewna do produkcji trumien. Z inflacją mamy do czynienia na każdej płaszczyźnie prowadzonej działalności gospodarczej – mówi.

Trzeba pamiętać, że rola firm pogrzebowych to nie tylko sprzedaż trumny i kwiatów, ale też przygotowanie zmarłych, przechowywanie do czasu uroczystości pogrzebowych, i wiele innych – w zależności od tego, na co decyduje się rodzina.

Koszt pogrzebu przekroczy wysokość zasiłku pogrzebowego?

Prezes Czyżak wyjaśnia w Onecie, że w 2022 roku koszty pogrzebu mogą przekroczyć wysokość zasiłku pogrzebowego, który wynosi 4 tys. zł.

— Zakładając, że ceny naszych usług wzrosną o 30 proc., to średni koszt usług pogrzebowych może w tym roku wynieść ok. 5 tys. 500 zł - mówi.

Zaznacza, że wzrost cen to około 30 procent, co wydaje się być niewielką podwyżką przy wzroście cen surowców o około 300 procent. Ceny pogrzebów mogą się wahać w zależności od regionów.

Express Biedrzyckiej - Marek Sawicki: W nowy rok wejdziemy z dwucyfrową inflacją
Sonda
Jak oceniasz działania rządu w sprawie inflacji?