Pożegnanie bohatera

Damian Soból odznaczony pośmiertnie przez prezydenta Andrzeja Dudę. Poruszające chwile na pogrzebie wolontariusza

2024-04-20 12:10

Damian Soból zginął niosąc pomoc innym. Polski ochotnik został zabity razem z innymi wolontariuszami w ostrzelanym przez armię izraelską konwoju humanitarnym. W sobotę (20 kwietnia) w jego rodzinnym Przemyślu odbyły się uroczystości pogrzebowe. Wśród żałobników zjawili się przedstawiciele Prezydenta Andrzeja Dudy. Damian został odznaczony orderem Polonia Restituta. Chwila wręczenia medalu był niezwykle poruszająca.

Damian Soból odznaczony pośmiertnie przez prezydenta Andrzeja Dudę. Poruszające chwile na pogrzebie wolontariusza

Od rana w Kościele Rzymskokatolickim pw. św. Józefa Księży Salezjanów trwały uroczystości. Najpierw była modlitwa różańcowa w intencji zmarłego Polaka, później rozpoczęło się nabożeństwo. W tłumie zjawili się przedstawiciele ambasad Palestyny i Turcji, rodzina i bliscy zmarłego oraz wielu mieszkańców Przemyśla.

Nie zabrakło podniosłych i poruszających chwil. Doradca Prezydenta Andrzeja Dudy przekazał w imieniu głowy państwa jedno z najwyższych polskich odznaczeń – Order Odrodzenia Polski. Pośmiertne odznaczenie przyjęła matka Damiana. - Żegnamy dziś wspaniałego, wolnego człowieka. Odważnego i ofiarnego społecznika przejętego ideałem solidarności, wrażliwego na los pokrzywdzonych i najbardziej potrzebujących - napisał w odczytanym z ambony liście Andrzej Duda. Wszyscy byli wyraźnie wzruszeni, na twarzach widać było skupienie, a na policzkach łzy.

W trakcie uroczystości padło wiele wzruszających słów. "Super Express" relacjonował przebieg uroczystości pogrzebowych. Relację znadziejsz TUTAJ.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki